Sława Przybylska zapowiada nowy album

Sława Przybylska to jedna z wielkich dam polskiej piosenki. Do jej największych przebojów należy utwór “Pamiętasz, była jesień”. Teraz wokalistka zapowiada nowy album.

Dorobek artystyczny Sławy Przybylskiej jest bardzo imponujący — wokalistka wydała w trakcie swojej kariery aż 16 różnych płyt. Niemal wszystkim, pewnie nawet najwierniejszym fanom wydawało się, że na tej liczbie poprzestanie.

Tymczasem piosenkarka wszystkich zaskoczyła i już niedługo pojawi się kolejny album pod tytułem “Pamiętasz, była jesień”. Album będzie składał się z 22 utworów, z których większość to znane szlagiery artystki. Ale na krążku mają znaleźć się również dotąd niepublikowane piosenki artystki, chociażby “Królowa Barbara”.

 fot. Jerzy Płoński/Forum

Rozgłos zdobyła w 1958 r. piosenką “Pamiętasz, była jesień” z filmu Wojciecha Hasa “Pożegnania”. Piosenka do słów Andrzeja Czekalskiego i Ryszarda Plucińskiego oraz muzyki Lucjana Kaszyckiego stała się wielkim przebojem.

W 1960 wystąpiła w filmach “Zezowate szczęście” Andrzeja Munka oraz “Niewinni czarodzieje” Andrzeja Wajdy. Zaśpiewała też “Czerwone maki na Monte Casino” w filmie “Popiół i diament” Andrzej Wajdy.

W latach 1991–1998 mieszkała w Szczawnicy, gdzie pełniła funkcję przewodniczącej Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego im. Czesława Miłosza. Była organizatorką i kierownikiem artystycznym Międzynarodowych Festiwali Słowa w latach 1996–2000.

Mimo rezygnacji w 2001 roku z czynnego życia estradowego, dawała się niekiedy namówić na występ. W 2015 roku, na 52. Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, podczas gali z okazji 90-lecia Polskiego Radia, Sława Przybylska została uhonorowana najwyższym wyróżnieniem radiowym – “Diamentowym Mikrofonem”.

Sławie Przybylskiej we wszystkich działaniach artystycznych latami partnerował jej mąż Jan Krzyżanowski – jako menedżer i opiekun, pełniący na koncertach obowiązki gospodarza. Korespondencja męża do żony z lat 2011–2012 zatytułowana “Sto listów do Dulcinei” ukazała się w 2013 roku nakładem wydawnictwa Elipsa. Ich autor określił siebie mianem Don Kichota, pisującego do ukochanej Dulcinei. Z kolei sama Sława Przybylska wydała m.in. album “…na ścieżkach życia” [Otwock 2014], stanowiący rodzaj “wizualnej autobiografii”.

Leave a Reply