Brodka zapowiada album “SADZA DELUX”

Winylowy album Brodki “Sadza Delux” ukaże się 30 marca. Na to wydanie składają się jego dwie strony – pierwsza zawiera utwory ze znanej już dobrze “Sadzy”, a druga to reworki – zupełnie nowe wersje tych kompozycji, autorstwa zaproszonych przez artystkę gości.

Pod koniec października 2022 roku Brodka wydała „Sadzę” – pierwszy od 12 lat po „Grandzie” autorski materiał po polsku. Na minialbum składa się 7 kompozycji, m.in. tytułowa „Sadza”, „Monika” czy “Wpław”. Za produkcję muzyczną odpowiada 1988, czyli jeden z najbardziej cenionych i doświadczonych producentów na polskiej scenie hip-hopowej, znany z duetu Syny.

fot. Maksym Rudnik

Krążek został bardzo doceniony zarówno przez słuchaczy, jak i krytyków muzycznych, dzięki czemu znalazł się w wielu podsumowaniach najlepszych albumów ubiegłego roku. Te wyjątkowe utwory doczekały się teraz wydania winylowego oraz zupełnie nowych wersji, czyli reworków autorstwa gości – zaproszonych przez Brodkę.

*****

„Sadza” to najintymniejsza płyta Brodki. Osobista, szczera, bezpośrednia. Obnażająca ułomności, wypowiadająca skrywane tęsknoty. To historia o namiętnościach, kryzysie i potrzebie transformacji, bo rama nie ta sama.

Jesteś w środku przemiany – usłyszała w wieku 33 lat od szamanki na drugim końcu świata, w czasie przepełniających emocji. Wokalistka mówi, że dotąd nie przeżyła artystycznego katharsis, bo kryła się pod płaszczem fikcyjnych postaci. Teraz mówi w swoim imieniu. I było to dla niej doświadczenie oczyszczające.

Na fali emocji powstały teksty. Są w nich skrawki wyznań, prywatnych wiadomości. Musiały więc powstać w całości po polsku.

Producentem albumu jest 1988. To nie miał być hiphopowy materiał, zachowano strukturę piosenki. Spomiędzy refrenu i zwrotki przecieka tu jednak producencki wpływ, przynosząc nowe rozwiązania. Nie jest ani gorzko ani słodko. Jest szczerze do bólu. Efekt zaskoczy fanów obu artystów. W takiej odsłonie jeszcze ich nie słyszeliście. Za muzykę i teksty odpowiada Brodka. Sama też własnoręcznie stworzyła artwork do płyty, który jest swego rodzaju, osobistym pamiętnikiem.

Płyta przeszła ogromną transformację. Jak twórczy duet zaczął poznawać swoje światy, to demówki poszły w kąt, a ze strefy komfortu oboje poszli po więcej. Każdy coś musiał zaryzykować. Jak Zdechły Osa, który pojawił się na gościnnych występach i wyłożył serce na tacy.

„Sadza” prowokuje do gry szczerość za szczerość. Tu nawet autotune brzmi prawdziwie.

Na winylowe wydanie “Sadza Delux” składają się jego dwie strony – pierwsza zawiera utwory z “Sadzy”, wydane w październiku 2022 roku, a druga to reworki – zupełnie nowe wersje tych kompozycji. Do współpracy Brodka zaprosiła producenta 1988, duety Skalpel oraz Coals, zespół TONFABłażeja Króla i schafteraPoprosiłam ich o dopisanie swoich historii i zinterpretowanie ich po swojemu. Efekt okazał się cudownym zaskoczeniem i Sadza dostała nowe życie. – dodaje Brodka.

TRACKLISTA

STRONA A:
1. Wpław
2. Taka to zima
3. Sadza
4. Utrata
5. Monika
6. Hydroterapia feat. Zdechły Osa
7. Outro

STRONA B:
1. Wpław (Skalpel Rework)
2. Taka to zima (Coals Rework)
3. Sadza (1988 Rework)
4. Utrata (TONFA Rework)
5. Monika (Błażej Król Rework)
6. Hydroterapia (schafter Rework)

 

Leave a Reply