Kult świętuje XLI-lecie działalności. Posłuchaj utworu “Piosenka młodych wioślarzy”

Kult w tym roku świętuje XLI-lecie działalności. Ich twórczość to potężny rozdział historii polskiej muzyki i coś, co zna każdy z nas. W tym tygodniu sięgamy ponownie do albumu “Posłuchaj to do Ciebie” – i kawałka “Piosenka młodych wioślarzy”.

Piosenka młodych wioślarzy” była debiutem fonograficznym Kultu – zespół nagrał ten utwór na potrzeby kompilacji “Jeszcze młodsza generacja” wydanej przez Tonpress w roku 1985. Znalazły się na niej młode, obiecujące zespoły, tuż po debiucie lub wręcz debiutanci – między innymi Madame, T. Love Alternative, Aya RL i także Kult. Formacja miała za sobą już kilka lat koncertowania, ale nie doświadczyła jeszcze pracy w studio.

fot. materiały prasowe

Pomimo że “Piosenka…” nie była faworytem kapeli, Tonpress wybrał akurat tę propozycję, toteż Kult do pracy w studio przygotował się starannie. Neutralny tekst utworu, zatytułowanego w sposób absurdalny, przekonał władze Tonpressu. Słuchaczy przekonała zaś aranżacja – wyrazista, tętniąca basem, z oryginalnymi, pulsującymi klawiszami. Najbardziej charakterystyczny jest jednak wokal Kazika – wyrzuca z siebie bardzo szybko poszczególne frazy, śpiewając bardzo szybko i dodając na początku i na końcu charakterystyczne intro – powtarzane jak mantrę “ojojojoj”. Piosence towarzyszył teledysk, pierwszy w historii Kultu.

Przed nami jeszcze co najmniej 33 tygodnie z muzyką KULTU – co tydzień będziemy prezentować poszczególne kawałki z kompilacji jubileuszowej, a w końcu roku premierowe, świeżo nagrane utwory KULTU.

 

Leave a Reply