Pif Paf Peter & Franz z utworem “Tak po prostu jest” [RECENZJA]

“Tak po prostu jest” to nowy singiel duetu Pif Paf Peter & Franz, w skład którego wchodzą – Peter Prentygast oraz Franz Dreadhunter. W klipie do piosenki pojawił się m.in. aktor Mirosław Zbrojewicz.

Duet to zaskakujący, ale jak się okazuje nie ma w tym przypadku, bo panowie Peter Prentygast oraz Franz Dreadhunter mają wspólną, doskonale wyklarowaną wizję na własną twórczość. Porozumienie jest na tyle silne, że nie czuć dysproporcji pomiędzy tekstem i wokalem Petera, a swobodnie zaprezentowaną kompozycją Franza. “Tak po prostu jest” to klasyczna propozycja, płynąca nurtem szlachetnej muzyki pop-rockowej, gdzie ważne miejsce zajmuje melodyka, która tak mocno podkreśla wpadający w ucho refren.

fot. Filip Gwiżdż

Nie ma w tym zaskoczenia, w końcu Dreathunter to doświadczony artysta, mający na koncie współpracę z największymi, w tym z Beatą Kozidrak i Bajmem. Nie powinno więc dziwić, że pierwszą odsłoną projektu Pif Paf Peter & Franz był cover “Jezioro szczęścia”. Zespół stawia jednak na autorski repertuar, czego najlepszym przykładem jest właśnie nowy utwór, który został oparty na żywym brzmieniu instrumentów, gdzie na pierwszy plan wysuwają się gitary, a także starannie doczepiony saksofon (Bartek Bętkowski).

To klimat wyjęty niczym z lat 90., choć dzisiejsza realizacja i odrobina świeżości pozwala spojrzeć na tę piosenkę przychylnym okiem. Profesjonalizm wyciąga ją z głębokiej studni wielu skojarzeń, bo choć nie odnajdziemy w niej nowatorskich elementów, to nie można utworowi “Tak po prostu jest” cokolwiek zarzucić. Właściwie ten niemodny, lekko sentymentalny nastrój staje się wartością nadrzędną oraz istotnym punktem odniesienia do ich dalszych poczynań. Słuchaczy, którzy tęsknią za niewspółczesnym kolorytem muzycznym wciąż jest wielu, więc premierowa propozycja duetu powinna znaleźć swoje właściwe miejsce w ich postrzeganiu takiej twórczości. Trzeba więc przyznać, że jest stylowo, choć z wyraźnym spojrzeniem wstecz.

Niewątpliwym dopełnieniem całości jest świetny, czarno-biały teledysk, który właściwie jest krótkim filmem, więc nie pełni jedynie roli klipu, ale czegoś znacznie istotniejszego. Warto sprawdzić.

*****

Reżyserem teledysku “Tak po prostu jest” jest Sergiusz Wasilewski, który realizował już poprzedni klip zespołu do utworu „Jezioro szczęścia ’’. W wideo, oprócz Petera i Franza, udział wzięła udział dwójka znakomitych aktorów: Mirosław Zbrojewicz („Szadź”, „Tajemnica Westerplatte”, „Chłopaki Nie Płaczą”, „Sztos 2”, „Archiwista”) oraz Malwina Jelistratow („Komisarz Alex”, „Ultraviolet”). W 2023 roku Pif Paf wyda płytę, na której znajdzie się również i ta piosenka.

Zespół powstał na Wyspach Kanaryjskich w 2020 roku z inicjatywy Petera Prentygasta i Franza Dreadhuntera.

Peter Prentygast na stale mieszkający w Londynie, producent muzyczny, właściciel studia PM STUDIO, organizator koncertów.

Franz Dreadhunter – kompozytor, na przestrzeni 30 lat współpracował z zespołami: Bajm, Tilt, Chłopcy z Placu Broni, Pudelsi, Kora, Homo Twist, PRL, Deuter, Dupą, Maciek Maleńczuk, Beata Kozidrak, Tomek Lipiński, Bogdan Łyszkiewicz.

W 2021 roku duet zarejestrował pierwszy utwór “Santa Cruz”. W sesji nagraniowej udział wzięli doskonali muzycy sesyjni. Rok 2022 to zaskakująca wersja przeboju Bajmu „Jezioro szczęścia”, którego współtwórcą jest Franz. 16 lutego 2023 ukazał się nowy autorski singel „Tak po prostu jest”.

 

Leave a Reply