Arkadiusz w intrygującej odsłonie. Posłuchaj utworu “Na marginesie” [RECENZJA]

“Na marginesie” to nowy singiel ARKADIUSZA. Jak informuje sam artysta: „To bunt wobec hejtu i braku tolerancji”. Utwór powstał we współpracy ze Swiernalisem oraz wytwórnią Delphy Records.

Tym razem jest mniej retro, a bardziej nowocześnie, choć z subtelnymi odniesieniami do lat 80-tych. Od strony muzycznej “Na marginesie”, czyli nowy utwór Arkadiusza, to połączenie klasycznych brzmień elektronicznych z alternatywnym rozszczepieniem dźwięków, uciekających w stronę czegoś bardziej wytrawnego.

fot. Micha Heller

Kompozycja posiada wyszukany puls, który dodaje całości energetycznego uderzenia, co w zaprezentowanej przestrzeni artystycznej staje się czymś niezwykle interesującym. W takiej produkcji łatwo wpaść w pretensjonalny, nieco przaśny ton – na szczęście współpraca ze Swiernalisem pozwoliła ustrzec się pewnych niebezpieczeństw związanych z tak przedstawioną propozycją. Dzięki temu z jednej strony dostaliśmy całkiem nośną, z rozmachem zaprezentowaną formę muzyczną, a z drugiej – lekki charakter, który sprawia, że utwór staje się na swój sposób łatwo przyswajalny. Dlatego nowoczesna aranżacja spaja się z charakterystyką tej piosenki, tak sprawnie uzupełnionej przekazem, który artysta ukrył w warstwie lirycznej. Jest więc refleksyjnie, ale jednocześnie całkiem rzeczowo, co akurat jest zaletą, bo Arkadiusz nie starał się napiętnować słów zbytecznym melodramatyzmem. Od strony muzycznej i tekstowej dostaliśmy więc konkret (“Inny styl, inny krok i wszyscy w bok, wyznaczam trend / Inny tak, już się nie wstydzę, się nie boję, na mnie patrz”).

Warto też zwrócić uwagę na to, że wokalista nie próbuje wykrzykiwać pewnych treści, raczej opowiada o swoich spostrzeżeniach z dystansu, bez forsowania własnych racji. Dlatego sama interpretacja też ma znaczenie, bo znacząco wpłynęła na kształt całej konstrukcji słowno-muzycznej. Jej przerysowanie mogłoby budzić mieszane uczucia. “Na marginesie” to najciekawsza z dotychczasowych propozycji Arkadiusza, która zapowiada jego debiutancki mini album. Każda kolejna jego odsłona staje się bardziej intrygującą częścią – mającej wspólne wątki – całości. Jest więc na co czekać. “RetroSpekcja” ukaże się już wkrótce, a 25 lutego w Warszawie odbędzie się koncert premierowy związany z tym wydawnictwem.

*****

Arkadiusz Borzdyński, wokalista występujący pod pseudonimem ARKADIUSZ, publikuje singiel „Na marginesie”. To trzeci utwór z debiutanckiego albumu, w którym artysta pragnie powrotu do relacji międzyludzkich w stylu „retro”.

W obecnych czasach, gdy człowiek wykracza poza przyjęte normy, momentalnie doświadcza niewyobrażalnego hejtu i braku akceptacji. Kiedyś ludzie nie odczuwali tego w takim stopniu. W nowym utworze pragnę dodać otuchy wszystkim tym, którzy mają odwagę być odważni.” – mówi ARKADIUSZ o piosence pt.: „Na marginesie”, która od środy 11 stycznia jest już dostępna w sieci.

ARKADIUSZ, właściwie Arkadiusz Borzdyński, to 30-letni wokalista z Warszawy, aktor, choreograf, tancerz i wirtuoz pianina. Występował w takich musicalach jak „Gorączka Sobotniej Nocy” w Teatrze Muzycznym w Gdyni, „Jesus Christ Superstar” w Teatrze Rampa w Warszawie, „Pretty Woman” w Teatrze Muzycznym w Łodzi czy „West Side Story” w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Utwór „Na marginesie” to trzeci singiel artysty, będący jednocześnie zapowiedzią większej całości, tj. EPki pt.: „RetroSpekcja”, która tworzona jest pod egidą wytwórni Delphy Records. Do współtworzenia piosenki zaproszony został producent muzyczny Swiernalis, z kolei za tekst i warstwę melodyczną odpowiadał sam ARKADIUSZ. Wokalista w utworze nawiązuje do uczucia braku wolności, samotności oraz trudności, z jakimi borykają się ludzie mający odwagę robić coś innego niż reszta.

Żyjemy w świecie przesytu technologii. Prawdziwe, „namacalne” relacje międzyludzkie, czyli bez sztucznej bariery pod postacią np. smartfonów czy mediów społecznościowych, zostały zatracone – przez co jest tyle hejtu i niezrozumienia.  – tłumaczy Borzdyński. – W moim debiutanckim albumie wszystkie piosenki mają ten wydźwięk. Pragnę powrotu do relacji między ludźmi w stylu retro” – mówi.

Artysta w 2022 opublikował wcześniej dwie autorskie piosenki: „Klepsydra” oraz „Uśpieni” – do której powstał teledysk z gościnnym udziałem Mirosława Zbrojewicza.

Singiel “Na marginesie” dostępny jest na: https://www.delphy.pl/ArkadiuszNaMarginesie 

 

Leave a Reply