Wojciech Ciuraj z nowym utworem “Ronin”. Premiera teledysku

“Ronin” to nowy rozdział w karierze śląskiego muzyka – Wojciecha Ciuraja. Do jakże zaskakującego utworu artysty kojarzonego dotychczas ze sceną rocka progresywnego powstał teledysk, który premierę miał kilka dni temu.

Wojciech Ciuraj nie zwalnia tempa! Po wydaniu trzech płyt składających się na tzw. “Tryptyk Śląski“, artysta zapowiada nowy singiel rozpoczynający kolejny rozdział na jego muzycznej drodze. Ciuraj, który w ostatnich latach współpracował z takimi muzykami jak m. in Józef SkrzekApostolis AnthimosAbradab czy Piotr Schmidt, przyzwyczaił swoich słuchaczy do odważnych rozwiązań i nieustannych poszukiwań artystycznych.

fot. materiały prasowe

Singiel „Ronin”, którego premiera odbyła się 30 września jest zupełnie nowym otwarciem. Choć artysta kojarzony jest z polską sceną rocka progresywnego, jego twórczość wymyka się muzycznym szufladkom. Nowy utwór “Ronin” ma być radykalnym zwrotem w karierze muzyka i zapowiedzią brzmienia, które będzie dominowało na kolejnym albumie studyjnym Ciuraja.

Tytułowy „Ronin” (jap. człowiek-fala) funkcjonuje w atmosferze ciągłej konfrontacji i wewnętrznego sporu między dwoma skrajnymi trybami życia. Bohater kompozycji jest odbiciem pokolenia 30-latków, którzy egzystują gdzieś pomiędzy wycieńczającym pracoholizmem, a destrukcyjną bezproduktywnością. „Ronin” to człowiek przebodźcowany i zmęczony koniecznością  funkcjonowania w świecie social mediów. Szukając tego co prawdziwe i wartościowe, niejednokrotnie wpada w pułapki współczesnego świata.

Pracując nad kompozycją, Wojciech Ciuraj ponownie postawił na nowe rozwiązania i ciekawe połączenia brzmieniowe. W utworze usłyszymy między innymi mandolinę przepuszczoną przez wzmacniacze gitarowe, japońskie bębny taiko, sample, automaty perkusyjne, a także dużą dawkę elektroniki, która do tej pory nie pojawiała się w muzyce artysty. „Ronin” to także pierwszy utwór Wojciecha Ciuraja, w którym muzyk sam zagrał na tak wielu instrumentach. W kompozycji można usłyszeć jego partie gitary, instrumentów klawiszowych, mandoliny, basu, sampli i oczywiście wokali.

*****

Wojciech Ciuraj – kompozytor, multiinstrumentalista, wokalista, tekściarz, producent. Ma na swoim koncie cztery wysoko oceniane albumy studyjne. Jego najnowszym osiągnięciem jest „Tryptyk Śląski” – interdyscyplinarny projekt opowiadający historię Powstań Śląskich. Na tryptyk składają się trzy płyty: „Iskry w Popiele”„Dwa Żywioły” i „Kwiaty na Hałdzie”, które ukazywały się w okrągłe rocznice trzech śląskich zrywów. Albumy te okazały się wielkim sukcesem zarówno w kraju jak i zagranicą. Ciuraj promował ten materiał między innymi w Japonii, gdzie płyty doczekały się wydania dedykowanego na tamtejszy rynek. Gośćmi specjalnymi na albumach składających się na tryptyk byli między innymi Józef SkrzekApostolis AnthimosMarian DziędzielPiotr SchmidtAbradabKarolina Skrzyńska i Marta Wajdzik.

Słuchaj utworu “Ronin” w serwisach cyfrowych: https://distrokid.com/hyperfollow/wojciechciuraj/ronin

 

Leave a Reply