ANOWA zapowiada debiutancki album. Posłuchaj utworu “Pyza” [RECENZJA]

“Pyza” to kolejny nowy utwór Agnieszki Nowakowskiej, występującej jako ANOWA. Do premierowego singla powstał teledysk, który można obejrzeć na naszym portalu. Współkompozytorką i producentką muzyczną singla została kolejny raz Karo Glazer.

“Pyza” pokazuje, że ANOWA posiada ogromną wrażliwość, ale też zmysł wyszukiwania ładnych melodii, dla których znajduje miejsce pomiędzy piosenkową, a bardziej wyszukaną, nieco alternatywną formą artystyczną. Właściwie ten utwór, to taka bajkowa opowieść, umieszczona w starannie wyłuskanym brzmieniu, podkreślonym żywym instrumentarium (m.in. kwartetu smyczkowego, zaaranżowanego przez Karo Glazer i Hanię Derej). Zresztą każdy, kto zna dokonania Karo, doskonale wie, że jest ona gwarantem jakości (tutaj odpowiedzialna też za kompozycję i produkcję muzyczną).

Przy tej okazji należy też docenić Agnieszkę Nowakowską (tak naprawdę nazywa się ANOWA) jako autorkę tekstu. Inteligentnie ułożone słowa kształtuję metaforyczny wydźwięk słów (nawiązanie do pamiętnej „Pyzy na polskich dróżkach”), który podkreśla również teledysk. Można śmiało stwierdzić, że ten utwór jest jednym z najlepszych, jakie wokalistka zaprezentowała do tej pory, stając się tym samym doskonałą zapowiedzią jej nadchodzącego albumu. Jeżeli muzyka może nam dać choćby chwilę zapomnienia, wręcz oderwania się od rzeczywistości, to znaczy, że cel został osiągnięty. I choć nie jest to propozycja, która ma zaskoczyć czymś niesłychanie oryginalnym, to zasługuje na zauważenie słuchacza, będącego otwartym na nową twórczość wciąż debiutującej artystki. Tym bardziej, że wyczulenie na dźwięki i subtelność w wyrażaniu siebie przynosi najlepsze efekty. Wędrujcie w świat z “Pyzą”, niech Wam dodaje kolorytu tej jesieni.

*****

“PYZA” to kolejna muzyczna opowieść, którą przekazuję Wam na koniec lata. Zaczyna się w Krakowie, ale wraz z refrenem przeniesiecie się w przepiękne krajobrazy Beskidu Niskiego. To bajkowa historia o poszukiwaniu drogi do szczęścia. Gdzie jest źródło wdzięczności, docenienia piękna świata i spokoju? Bohaterka opowieści to starsza wersja małej „Pyzy na polskich dróżkach”, którą wielu z Was zna z książki i rysunkowej bajki. W nowej, bardziej współczesnej odsłonie, dziewczyna wędruje z miasta w kierunku natury. – jak informuje ANOWA

W tym utworze usłyszymy nie tylko podstawowy zestaw instrumentów: piano – Artur Michalski, gitara basowa – Andrzej Zielak, perkusja – Jakub Jantos. Dla uzyskania bardziej przestrzennego efektu dodana została gitara akustyczna w wykonaniu Wojciecha Barchańskiego oraz przepiękne aranżacje kwartetu smyczkowego, które opracowały Karo Glazer i Hania Derej, a zagrali: pierwsze skrzypce – Joanna Dowhyluk-Berniak, drugie skrzypce – Elżbieta Zarębska –Kurzelewska, altówka – Teresa Rusek, wiolonczela – Dobrosław Krzyżanowski.

Wokalistka pracuje obecnie nad całym albumem, który nagrywany jest w MAQ Studio przez muzyków sesyjnych. Powstają różnorodne opowieści o kobietach, uczuciach i emocjach. Znajdą się na nim zarówno ballady, jak i utwory z bardziej rytmicznym flow. ANOWA jest autorką muzyki i wszystkich tekstów. Cała płyta ukaże się pod koniec tego roku.

“Pyza” dostępna jest w serwisach cyfrowych: https://e-muzyka.ffm.to/anowapyza

*****

Muzyka – ANOWA (Agnieszka Nowakowska), Karo Glazer
Tekst – ANOWA (Agnieszka Nowakowska)
Produkcja muzyczna – Karo Glazer
Realizacja, mix / mastering – Jarek Toifl

 

fot. okładka singla

Jedna odpowiedź do “ANOWA zapowiada debiutancki album. Posłuchaj utworu “Pyza” [RECENZJA]”

Leave a Reply