Zespół Lotyń powraca z nowym albumem “Zachody nad St. Anthony”

“Zachody nad St. Anthony” to najnowszy album zespołu Lotyń, od lat przyciągającego miłośników melodyjnego, brytyjskiego brzmienia, na które znamienny wpływ wywiera pochodzenie muzyków zespołu – mała wieś Lotyń. Nowa płyta grupy dostępna jest w kilku wydaniach (digital, CD, książka).

fot. materiały prasowe

„Lotyń to wieś pełna młynów i rzek mijających się i płynących wokół niej, to wieś zespołowa zakochana i przemijająca ale zawsze ta sama; pełna słów z piosenkami w środku, melodią z uczuć i odczuć, ze smutkiem, radością, syntezą myśli, dla jednych zrozumiałych dla innych zbyt prostych do zrozumienia; muzyka płynąca z pól i łąk, ze wsi położonej gdzieś na tysiącu samotnych wyspach, gdzie raz po raz spotkasz okręt na czubku wielkiego drzewa…”.

Powyższy opis pochodzi z tomiku utworów wierszowanych Roberta Kałuży – lidera zespołu, który został dołączony do płyty. Spotykamy tu bardzo osobiste wyznania uczuć i emocji, nostalgiczne obrazy świata i przyrody, migawki z codzienności, które widziane oczami osoby mówiącej, stają się  już nie tak zwykłe, lecz wręcz magiczne, nasycone ukrytą treścią. Wnikliwy czytelnik dostrzeże pytania o sens istnienia, zadawane za każdym razem w innej formie i kontekście.

*****

Lotyń to zespół reprezentujący melodyjne brytyjskie, gitarowe brzmienie. Powstały w 1993 roku. Nazwa pochodzi od nazwy miejscowości z której pochodzą. Pierwszy trzyosobowy skład istniał przez około dwa lata: Arkadiusz Stańczyk, Artur Zachniewicz i Robert Kałuża.

Styl swojej muzyki sami członkowie zespołu określają jako: „lotyniasty gitarowy. Muzyka prosta, świeża, melodyjna. Wokół miejsca, pola, lasy i zdarzenia. Słowa piosenek dopiero w połączeniu z muzyką stanowią całość. Opisują proste zjawiska, zachowania ludzi, wyrywki odczuć. Z szarości i nudy, dzięki swym fascynacjom muzycznym (joy dywision, wedding present, cocteau twins, new order, the feelies, mc carthy; później: the strokes, ash, interpol, sigur ros), zaczęliśmy uczyć się grać na gitarach, instrumentach, współgrać, by starać się uzewnętrznić własne odczucia i emocje”.

Ostatnią wydaną płytą była “Sukienka Edgara” w 2006 roku, producentem był R.I.P Tomasz Baranowski. Debiutancki album Lotynia o tej samej nazwie, „eksplodował niesamowitą energią, zawartą w zestawie dwunastu przebojowych utworów klasycznego Indie-rocka w stylu lat 80-tych”, oceniany bardzo pozytywnie przez redaktorów muzycznych.

*****

Po dłuższej przerwie, zespół Lotyń powraca, wraz ze swym ósmym albumem długogrającym “Zachody nad St. Anthony”, wydanym jako: DIGITAL, CD, CD+KSIĄŻKA, KSIĄŻKA. W książce znajduje się tomik – wybranych utworów wierszowanych Roberta Kałuży. Premiera digital odbyła się 29 lipca 2022, natomiast premiera fizyczna – 26 sierpnia 2022, dzięki FDM i Sonic Records.

*****

Obecny skład zespołu:
Tomek Agaszko – bas
Robert Kałuża – wokal i gitara
Norbert Miszkinis – gitara , wokal
Łukasz Łapiński – perkusia

 

fot. okładka albumu

Jedna odpowiedź do “Zespół Lotyń powraca z nowym albumem “Zachody nad St. Anthony””

Leave a Reply