Koti Dykiel debiutuje singlem “Prosta” [RECENZJA]

“Prosta” to debiutancki singiel wokalistki Koti Dykiel, zapowiadający jej całą EPkę. Utwór, do którego powstał teledysk, został nagrany dzięki wytwórni Delphy Records.

“Prosta” to debiutancki, ale już wyraźnie określający poczynania artystyczne Koti Dykiel. Wokalistka stawia na ciepłe, melodyjne brzmienie, które we właściwy sposób odnosi się do współczesnej muzyki pop. W określeniu wizji pomogła jej jedna z najbardziej rozchwytywanych artystek – Monika Mimi Wydrzyńska, która przy udziale Rafała Łępy stworzyła tę kompozycję. Monika jest także odpowiedzialna za tekst, ale przy tworzeniu każdej części tego utworu uczestniczyła sama wokalistka. Dlatego też ta propozycja jest mocno sprzężona z wrażliwością Koti, która nadała “Prostej” indywidualnego charakteru.

fot. materiały prasowe

Stąd na miękkiej, lekko płynącej melodii jej głos prezentuje się bardzo dobrze, naznaczając piosenkę delikatnymi, jakże szlachetnymi niuansami. Warto więc zwrócić uwagę na ciepły głos, który podkreśla łagodny przekaz w trafnie zobrazowanej interpretacji. Sam utwór nie ma mocno angażującej treści słowno-muzycznej, ale został zbudowany w taki sposób, by nienachalnie dopominać się uwagi słuchacza. Dlatego ta propozycja nie przelatuje nam bezemocjonalnie, nie pozostawiając po sobie głębszego śladu.

Wręcz jej wszystkie motywy dopracowane na bezpretensjonalności i łatwości odbioru, sprawiają, że “Prosta” ma szansę pozostać z nami na dłużej. Dlatego pierwszy, wychylający się ponad przeciętność singiel Koti Dykiel daje młodej artystce możliwości dalszego poszukiwania swojego miejsca w muzycznej rzeczywistości. Przy tej okazji warto dodać, że świetną robotę wykonał producent – wspomniany już wcześniej – Rafał Łępa, który był w stanie podkreślić intencje, kryjące się za tym utworem, nadając mu jednocześnie świeżego, współczesnego wymiaru.

*****

W obecnym świecie, w którym nie wiadomo co jeszcze zgotuje los, pojawia się ona, cała na biało – i to dosłownie!  Koti Dykiel z Tarczyna publikuje swój debiutancki singiel pt. „Prosta”, będący wskazówką dla nas wszystkich. 

„Prosta” powstała jako odpowiedź na obecne czasy, w których wszystko wydaje się trudne i skomplikowane, w tym okazywanie miłości – mówi wokalistka Koti Dykiel – Chodzi nie tylko o miłość w związku, ale także miłość „na co dzień”, do samego siebie, do pięknego poranka, do życia – dodaje artystka.

Koti Dykiel, tak naprawdę Kasia Dykiel, to pochodząca z podwarszawskiego Tarczyna wokalistka, nauczycielka śpiewu Modern Vocal Institute, której śpiew przyciąga swoją emocjonalnością i autentycznym przekazem. Kasia to także pasjonatka mindfulness oraz kultury Węgier. Stąd wziął się jej pseudonim artystyczny „Koti”, który jest czytanym fonetycznie po węgiersku imieniem „Kasia”. W ostatnim czasie artystka nawiązała współpracę z wytwórnią muzyczną Delphy Records z Warszawy, wynikiem której jest debiutancki singiel i teledysk pt.: „Prosta”.

 Inspiracją do stworzenia piosenki była twórczość takich artystów jak Sia, Jessie J czy Ralph Kamiński. Z kolei w czasach szkolnych ogromne znaczenie miała dla mnie muzyka z bajek Disneya. Połączenie tych inspiracji oraz moich własnych doświadczeń zaowocowało „bajkowo-miłosną” optymistyczną mieszanką, którą przedstawiam w debiutanckim utworze „Prosta”. – opisuje Koti Dykiel.

W tworzeniu piosenki pomogli znakomici twórcy. Przy powstawaniu tekstu i kompozycji swój udział brała Monika Mimi Wydrzyńska, songwriterka i wokalistka, pisząca m.in. dla Roksany Węgiel i Justyny Steczkowskiej. Za część muzyczną odpowiadali współpracujący z Delphy Records producenci muzyczni Rafał Łępa i Piotr Radzio. Singiel jest zapowiedzią EPki Koti Dykiel, która ma ukazać się w 2023 roku.

– Ze śpiewem związana jestem od wczesnych lat. Zaraziłam się od muzykującego dziadka, który wprowadził mnie w świat dźwięków. Prywatnie określam siebie jako „modern boho girl”, chociażby przez swoje przywiązanie do natury i pasję do mindfulness. – mówi artystka.

 

Leave a Reply