Paweł Lisek prezentuje nowy utwór “Pierwszy raz” [RECENZJA]

Paweł Lisek nie zwalnia tempa i wydaje kolejny utwór. Tym razem jest to singiel “Pierwszy raz”, którego premiera odbyła się 5 września.

Utwór “Pierwszy raz” pokazuje, że Paweł Lisek przywiązany jest do melodii, choć za kompozycję odpowiadają Bartosz Hoppe i Piotr Klimek. To oni ukształtowali jego nowy singiel, który przy pierwszym, powierzchownym kontakcie może wydawać się zbyt oczywisty, może nawet banalny. Gdy jednak zajrzymy głębiej w jego formę, dostrzeżemy elementy, które sprawiają, że piosenka wymyka się trywialności, stając się angażującą w swej wymowie propozycją. A zwracają uwagę bardziej organicznie ukształtowane zwrotki, zaczepione o brzmienie żywych instrumentów (delikatnie folkowa lekkość). Stopniowanie napięcie sprawia, że utwór nabiera odpowiedniej dynamiki, tak mocno dającej o sobie znać w bardziej “śpiewnych” refrenach.

W końcowej części pojawia się, dodająca charakteru, solówka gitarowa. To wszystko sprawia więc, że kompozycja cały czas pracuje, ale daje też możliwość odpowiedniego odnalezienia się w niej samemu wokaliście. To w końcu jego utwór, który poprzez przelanie osobistych emocji, staje się bardziej wymowny, choć może miejscami ma zbyt bezpośredni przekaz (czytelny tekst Bartosza Hoppe). Warto jednak zauważyć, że poprzez interpretację, Paweł Lisek ukształtował ją we własny sposób, umiejętnie uwypuklając jej poszczególne fragmenty.

Pierwszy raz” nie do końca mieści się w dzisiejszym kolorycie artystycznym, gdzie bardziej dba się o formę niż melodykę. Tutaj udało się zachować płynność piosenkową, przy mniejszym określeniu samej konstrukcji, która ma po prostu popowy, aczkolwiek ciekawy kształt. Poza tym zawodowe podejście pomogło wyciągnąć ten utwór ponad przeciętność, sprawiając, że staje się on ważną częścią repertuaru Pawła.

*****

Pierwszy raz” opowiada o tęsknocie za emocjami, które doświadczył każdy z nas. Wracamy do nich czasem z uśmiechem i nostalgia, a czasem ze smutkiem i tęsknotą. Artysta dotyka w utworze uczuć takich jak pierwsze spotkanie, zachwyt, zapach czy zauroczenie. Wszystkie te momenty zdarzają się raz i nie idzie ich powtórzyć lub odtworzyć. Każde kolejne są zupełnie inne, co nie znaczy, że mniej piękne. To podróż do wyjątkowych chwil, które nosi każdy w swoim sercu.

Paweł Lisek – wokalista z Nowego Tomyśla. Laureat wielu konkursów i festiwali. Zajął III miejsce na ogólnopolskim konkursie muzyki filmowej w Poznaniu. Dotarł do ścisłego finału międzynarodowego konkursu Aim 2 Fame. W konkursie udział wzięło kilka tysięcy uczestników z 42 krajów. Ostatecznie zajął 25 miejsce w Top 100 z piosenką “O niebo lepiej” Mietka Szcześniaka. Ma na swoim koncie kilkanaście autorskich utworów. Dzięki współpracy z wytwórnia Euphoria Entertaiment zostały wydane utwory – “We hope”, “Nie zatrzymasz mnie” czy “Zabierz mnie w swój piękny świat”, które przez wiele tygodni znajdowały się na ogólnopolskiej Liście Przebojów Radia Wnet i nie tylko.

*****

Tekst – Bartosz Hoppe
Muzyka – Bartosz Hoppe, Piotr Klimek
Produkcja – Bartosz Hoppe, Piotr Klimek
Mix, mastering- Adrian Trepka
Wydawnictwo Euphoria Entertaiment 

 

Leave a Reply