Edward Hulewicz nie żyje. Piosenkarz miał 84 lata

“W wieku 84 lat odszedł Edward Hulewicz – piosenkarz estradowy, kompozytor, autor tekstów, dziennikarz muzyczny, rysownik, malarz, założyciel zespołu Tarpany” – poinformował Związek Artystów Scen Polskich.

ZASP opublikował w mediach społecznościowych pożegnanie Edwarda Hulewicza. “Artysta był autorem znanych przebojów m.in.: “Za zdrowie Pań”, “Bo jedno życie mam”. Trzykrotnie uczestniczył w konkursach na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (…). Wystąpił też na Festiwalu w Rostocku, gdzie zaśpiewał “Ucieczkę przed burzą”, za co otrzymał wyróżnienie. Odznaczony Złotym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Spoczywaj w pokoju” – przekazali reprezentanci ZASP.

fot. Tadeusz Wypych / Reporter

Edward Hulewicz urodził się 22 listopada 1937 r. w Bereźnem na Wołyniu. Jego piosenki śpiewano nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach bloku wschodniego. Ojcem przyszłego artysty był zawodowy skrzypek, a sam Hulewicz od samego początku wyróżniał się niezwykłym głosem, obejmującym skalę od barytonu do tenora.

Karierę rozpoczynał w połowie lat 60. na studiach w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku, w klubie studenckim Żak i w zespole Jazz and Song. Następnie współtworzył grupę Tarpany, z którą nagrał między innymi przebój “Siała baba mak”, i formację Heliosi. Współpracował także z big bandem Janusza Sławińskiego Kanon Rytm.

Od 1971 r. pracował pod własnym nazwiskiem — zarówno w repertuarze klasycznym i operowym, jak i rozrywkowym. To on śpiewał takie przeboje jak “Za zdrowie pań”, “Hej, baby, baby”, “Serdeczne życzenia”, “Obietnice”, “Zielone łąki”, “Paskuda”, “Nie pytaj już” czy “Dwa złote warkocze”.

Edward Hulewicz w letnim przeboju “Salsa corazon”

Leave a Reply