Iza Połońska z poetyckim utworem “Noce bez gwiazd” [RECENZJA]

“Noce bez gwiazd” to premierowy utwór Izy Połońskiej, który otwiera nowy rozdział w życiu artystycznym artystki. Kompozytorem piosenki został Witold Cisło, natomiast tekst napisała Magdalena Wojtalewicz.

Każdy, kto zna poczynania artystyczne Izy Połońskiej wie, że wokalistka od zawsze dba o jakość własnych projektów muzycznych. Tak było przy okazji piosenek Kabaretu Starszych Panów, Agnieszki Osieckiej, a także przy różnych wydarzeniach koncertowych. Tym razem artystka postawiła na autorską propozycję i nie zaniżając poziomu, a wręcz stawiając sobie poprzeczkę jeszcze wyżej, zaproponowała utwór przesycony poruszającą wrażliwością. W zmaterializowaniu nowej piosenki pomógł Połońskiej doskonały muzyk Witold Cisło oraz realizator Leszek Kamiński, który dotarł do muzycznego sedna tej kompozycji.

fot. materiały prasowe

Nie da się więc ukryć, że współpraca z wybitnymi fachowcami jest gwarancją wspomnianej jakości tego przedsięwzięcia, ale nic nie mogłoby się wydarzyć bez osobliwego wokalu samej artystki. Szczególnie należy położyć nacisk na słowo “osobliwy”, bo to on – poprzez unikatowy koloryt – stanowi istotne, jeśli nie najważniejsze, dopełnienie tego utworu. Warto więc zwrócić uwagę na wyjątkowość siły interpretacyjnej, która zawarta jest w jasno, a przy tym jakże szlachetnie brzmiącym głosie.

Wszystko razem stanowi o wysublimowanym wyczuciu muzycznym, niepowszedniości artystycznej i emocjonalności dotykającej każdego dźwięku “Nocy bez gwiazd“. Przy tym artystka pozostaje wierna swoim zapatrywaniom, uciekającym daleko poza komercyjny format muzyki. Ten utwór to kwintesencja niedzisiejszej elegancji, charakterystycznej dla piosenki poetyckiej, choć delikatny rytm budzi skojarzenia z bossanovą, która dyskretnie rozbudza nasze zmysły. Do tego dochodzi słowo mające moc i nieprzeciętną wartość (tekst – Magdalena Wojtalewicz). Wyszło czarująco, a przy okazji z polotem i finezją. “Noce bez gwiazd” to niewspółczesna propozycja skierowana do poszukującego słuchacza.

*****

„Czas na nowe piosenki, z nowymi tekstami i z nową muzyką. Śpiewam bardzo dużo klasyki polskiej piosenki, teraz pragnę wejść z czymś zupełnie nowym, „uszytym” na moją miarę. Ta piosenka jest dokładnie taka jak ja, w tym momencie życia – sensualna i spokojna, ufająca w lepsze jutro i w miłość.” – jak informuje Iza Połońska

Warstwa dźwiękowa została nagrana w całości przez Witka Cisło w Jego domowym Studio, natomiast partię wokalu Iza nagrała w legendarnym studio Varius Manx, czyli u Pawła Marciniaka w Łodzi. Za mix i master odpowiedzialny jest legendarny realizator Leszek Kamiński.

*****

Słuchaj utworu “Noce bez gwiazd” w serwisach cyfrowych: https://emuzyka.ffm.to/izapolonskanocebezgwiazd

*****

Iza Połońska to wyjątkowo wszechstronna piosenkarka, śpiewająca od klasyki po jazz, trener głosu, ambasador Fundacji Instytutu Ericksonowskiego, doktor sztuk muzycznych. Twórczyni i propagatorka własnej metody szkoleniowej.

Wydała dwie płyty solowe: PEJZAŻ BEZ CIEBIE (Dux 2019) i SING! OSIECKA (Soliton 2021). Występowała na większości europejskich scen koncertowych oraz m.in. w Bibliotece Polskiej w Paryżu, czy w legendarnej Piwnicy Artystycznej Kurylewiczów w Warszawie. Do wyjątkowych zalicza współpracę z Janem Młynarskim, Zbigniewem Zamachowskim, Mieczysławem Szcześniakiem, Anną Dymną.

Ostatnie 5 lat wypełniły jej koncerty z Orkiestrami Filharmonicznymi z projektami POŁOŃSKA śpiewa OSIECKĄ, MŁYNARSKI SYMFONICZNIE, KRAJEWSKI SYMFONICZNIE. Jest także trenerem wokalnym, współpracuje z teatrami przygotowując aktorów do spektakli. Prowadzi szkolenia z ludźmi biznesu pomagając pozbyć się tremy w trakcie wystąpień publicznych oraz szkoli dzieci zarówno muzycznie, jak i dodając ich głosom siłę i pewność siebie.

 

Leave a Reply