Monofon – “Horror”. Ostatni muzyczny projekt Jacka “Budynia” Szymkiewicza

Zespół Monofon powstał w 2020 roku z inicjatywy basisty Rafała Boryckiego, perkusisty Michała „Dimona” Jastrzębskiego związanych z zespołem Lao Che i gitarzysty Michała Wójcika. Pierwszą odsłoną ich projektu jest utwór “Horror”.

Do współpracy nad debiutanckim albumem muzycy zaprosili Halszkę Nabirę – instrumenty klawiszowe, kornet oraz wokalistę Jacka Szymkiewicza. 19 czerwca 2022 roku miała miejsce premiera pierwszego singla „Horror”, do którego powstał zjawiskowy teledysk. Premiera płyty „Monomiasto” zaplanowana jest na 16 września 2022 roku.

fot. /KAROL SEREWIS /East News

Muzycy Monofonu o singlowym utworze:

”Horror to opowieść o życiu z jego blaskami i cieniami. Na różnych etapach naszej drogi, podejmujemy decyzje, których trafność zweryfikuje dopiero przyszłość. To utwór opowiadający o zmianach jakim podlega człowiek w procesie socjalizacji.  Walce natury z kulturą oraz o ocaleniu siebie w zderzeniu z otaczającą rzeczywistością .

Życie napisało taki scenariusz, że nie ma już niestety wśród nas Jacka Szymkiewicza. Na płycie „Monomiasto” znalazły się jego teksty, m.in. tekst do singla „Horror”, o których wtedy mówił : „Na początku była muzyka i to ona prosiła się o teksty. Kiedy już koledzy Jastrzębski i Borycki pokazali mi muzykę zapytałem o krajobraz emocjonalny, który towarzyszył im, kiedy muzykę pisali. Usłyszałem o życiu mężczyzn już po kryzysie wieku średniego, po przejściach czasem wykraczających poza dobry smak i granice finezji w zezwierzęceniu. O powrocie do punktu, z którego wyruszyli na te wszystkie niesamowite przygody. O dystansie, który sprawia że nieszczęścia stają się lżejsze, a z czasem zamieniają się w żart, który katastrofom przydaje piękna rodem z greckiej tragedii. Otworzyłem więc memuary moich przygód i na światło dzienne wyciągnąłem te, które w tym samym sosie były umazane. Historie o burzach z piorunami, szybkich samochodach, włoskiej kuchni i psychologii”. 

Na płycie „Monomiasto” możemy usłyszeć między innymi Marcina Żabiełowicza, Damiana Pielkę, Magdę Dubrowską (Nanga), Karola Golę (Nanga, Lao Che).

 

Leave a Reply