Cheap Tobacco prezentuje nowy utwór “Miasto”! [RECENZJA]

„Miasto” to singiel zapowiadający nowy album „Zobaczmy siebie” zespołu CHEAP TOBACCO. Intensywne brzmienie i świeża energia – to wszystko można znaleźć w ich nowej propozycji.

Cheap Tobacco kontynuuje drogę, którą obrał już przy okazji singla zatytułowanego “Zobaczmy siebie”. Od tamtej premiery minął prawie rok. Później dostaliśmy mocniej zarysowaną, energetyczną propozycję w postaci utworu “Tańcz”. Zespół nie rezygnuje więc z pomysłów, które pojawiły się przy ich najnowszych produkcjach i prezentuje singiel mieszczący się w tej nieco innej, jakże świeżej stylistyce. Właściwie należałoby dodać, że “Miasto” jeszcze wyraźniej kształtuje teraźniejsze poczynania bandu. To nie znaczy, że grupa zupełnie zrezygnowała z vintage’owego brzmienia, będącego częścią ich wcześniejszej twórczości.

fot. materiały prasowe

Wciąż mamy przecież do czynienia z klasycznie prezentującymi się gitarami, choć tym razem podążają one za bardziej współczesnymi trendami związanymi z muzyką rockową. Poza tym zespół nie rezygnuje z charakterystycznej dla siebie melodyki, która sprawia, że po kilkukrotnym przesłuchaniu nowej propozycji, zostaje ona z nami na dłużej. Tym bardziej, że refren (zresztą rozpoczynający utwór) zapętla się w swojej niewymuszonej przebojowości (“Myślisz sobie, że to obłęd, miasto wciąga, wciąga Cię na dobre”). Cheap Tobacco nabrał rozmachu, ale także większej świadomości, co przekłada się na dojrzałość ich kolejnych kompozycji. Dlatego “Miasto” wydaje się ciekawą zapowiedzią całej płyty, która ukaże się – miejmy nadzieję – jeszcze w tym roku. Zespół doskonale wie, co ma profilować ich wyraźnie określoną formę artystyczną, tak silnie naznaczoną wokalem charyzmatycznej Natalii Kwiatkowskiej. Ten utwór pokazuje także, jak bardzo ważne jest dla nich mocne zobrazowanie własnej wizji związanej z muzyką rockową, która przy okazji przekłada się na wysoką jakością ich dzisiejszych poczynań.

*****

To w pewnym sensie „nowe” CHEAP TOBACCO, choć cały czas w tym samym składzie: obdarzona charyzmatycznym głosem wokalistka i autorka tekstu Natalia Kwiatkowska, oraz tworzący wspólnie z nią muzykę instrumentaliści: Robert Kapkowski (gitara)Michał Bigulak (bas) Bartosz Kołodziejski (perkusja). „Nowe”, bo zmienił się sposób, w jaki cała czwórka zaczęła patrzeć na otaczający świat. Świat, który – jak sami mówią – kolorują i retuszują swoim rockowym przekazem i wyrazistością nowych numerów.

Dla muzyków CHEAP TOBACCO „Miasto” manifestuje hałas, zgiełk, kurz, beton, pośpiech. To przejaw chaosu, przesytu, intensywności, która wciąga na tyle że zapomina się o sobie. Ale to też energia i tętniące życie, choć inaczej niż jeszcze dwa lata temu.

W kontraście do tego człowiek. Pierwotne instynkty, miłość troski, wzloty i upadki, i wszystko to czego się nie da zdusić ogromem metropolii. W pędzącym świecie, w którym normy definiowane są na nowo, pamięć o tym kim jesteśmy, staje się kompasem wskazującym drogę do domu.

Powstające na nową płytę CHEAP TOBACCO piosenki są odbiciem emocji powstałych z konfrontacji bycia ze sobą sam na sam w trakcie pandemii. „Miasto” jest dobrą zapowiedzią tego, czego możemy się spodziewać za kilka miesięcy.

 

Leave a Reply