Mundinova z premierowym utworem “Essence”!

Niezwykle ciekawy utwór “Essence” zapowiada nowy album zespołu Mundinova. Do premierowej piosenki powstał teledysk.

Utwór to poetycka opowieść o wędrówce przez czas. Impresjonistyczna, senna estetyka, osadzona w abstrakcyjnej czasoprzestrzeni, przywołuje wspomnienia ulotnych chwil i momenty olśnień w podróży przez życie.

Członkowie Mundinova sięgają do pytań rodem z XVII wiecznej twórczości Calderona La Barki, wciąż aktualnych i nieodgadnionych: Czym jest istnienie? Jawą we śnie? Snem na jawie? Essence – Istota, nabiera w tym kontekście znaczenia metafizycznego. To także utwór o miłości, spotkaniach, a także poszukiwaniu siebie w drugim człowieku.

fot. Jan Żórawski

Kompozycja utworu jest prosta, zespół tym razem postawił na brzmienia, w ciekawy, nieoczywisty sposób kształtując muzyczny koloryt oraz przebieg napięcia. Partie gitary zestawione są z ornamentowym brzmieniem cymbałów wileńskich, a energetyczna gra sekcji rytmicznej, z ciepłym i hipnotyzującym głosem wokalistki. Ostinatowość niektórych struktur melodycznych, arpeggia, a także pulsujący groove, stanowią bazę pod przestrzenne partie solowe gitary elektrycznej. Tak uzyskane oryginalne brzmienie zespołu, w połączeniu ze słyszalnymi wpływami jazz-rocka, trip-hopu, czy muzyki world, silnie umiejscawia singiel w nurcie muzyki alternatywnej. “Essence” ma swój niepowtarzalny, wyraźny charakter i język muzyczny.

Autorami muzyki są członkowie zespołu Mundinova, w którego skład wchodzą: aktorka i wokalistka – Dorota Kołodziej, kontrabasistka i gitarzystka basowa – Marzena Cybulka oraz gitarzysta – Michał Wilczyński. Autorkami słów do „Essence” są Dorota Kołodziej oraz Aleksandra Szypowska.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się wybitni muzycy: na perkusji zagrał Marcin Rak (znany z takich zespołów jak EABS, BŁOTO), a na cymbałach wileńskich Michał Żak (Prusinowski, Tęgie Chłopy, Lautari). Całość zarejestrowana została w Monochrom Studio. Do singla powstał teledysk w reż. Barbary Napory, dostępny na kanale YT zespołu. Autorką okładki jest Ewa Kutylak.

*****

Singiel „Essence” zapowiada album „Fantom”, który ukaże się jesienią 2022 roku i zawierać będzie dziewięć nowatorskich kompozycji. Na „Fantom” składać będą się migawki wspomnień, tęsknot i doświadczeń, jakie pozostawił w wrażliwości i pamięci muzyków czas ostatnich dwóch lat. Jak mówią członkowie Mundinova, był to czas trwania, niepokoju, wnikliwych obserwacji, w którym okazało się, że “tu i teraz” waży więcej i znaczy więcej.

 

fot. okładka singla

Leave a Reply