PIERWIASTEK Z TRZECH powraca z utworem “Poznać Ciebie” [RECENZJA]

“Poznać Ciebie” to nowy utwór zespołu PIERWIASTEK Z TRZECH. Siostry, które mogliśmy poznać w 12. edycji The Voice of Poland”, tworzą muzykę z pogranicza indie-folk, indie-pop z wykorzystaniem instrumentów muzyki bluegrass.

Poznać Ciebie” to przykład tego, że dobra piosenka obroni się sama. Bez zbytecznego podkoloryzowania całości, opierając się jedynie na żywym brzmieniu instrumentów, można stworzyć coś wartościowego i niezwykle autentycznego. Zespół PIERWIASTEK Z TRZECH stawia więc na prawdę, jasny przekaz, a także naturalne dźwięki, które konstruują ich nową propozycję. Jeśli sprawdzimy, kto współpracował przy produkcji muzycznej, to nie będziemy mieli wątpliwości, że teraźniejszy powrót sióstr (Adriana Owczarczyk i Paulina Szymlek) nie mógł się nie udać.

fot. okładka singla

Także oprócz Piotra Pluty, pojawia się nazwisko Dawida Korbaczyńskiego (Mikromusic), który ukształtował ten utwór we właściwy, jakże elegancki sposób. Stąd wydźwięk piosenki niesiony jest na popowej lekkości, ale to wszelkie folkowe naleciałości mocno kształtują jej wyraz artystyczny. Akustyczne brzmienie  instrumentów (m.in. ukulele, gitary) wyraźnie uwidacznia charakterystykę tego utworu, ale staje się też elementem, który uwypukla szlachetnie wyeksponowane wokale obu sióstr. W końcu to dzięki nim kompozycja prezentuje się aż tak ciekawie, niejednoznacznie i wielowymiarowo. Charyzma sióstr ma w tym przypadku niebagatelne znaczenie. “Poznać Ciebie” to dobry początek czegoś nowego, co miejmy nadzieję zaowocuje w przyszłości czymś równie dojrzałym i bezpretensjonalnie stylowym. Tym bardziej, że estetyka – pomimo przebojowego charakteru – jest niepodważalnie zjawiskowa.

*****

Zespół PIERWIASTEK Z TRZECH powstał na Kaszubach w 2014 roku z inicjatywy dwóch sióstr Adriany Owczarczyk i Pauliny Szymlek, odpowiedzialnych m.in. za wokal, teksty i kompozycje utworów. W 2018 roku ukazał się pierwszy album grupy zatytułowany “Pomiędzy chmurami”, a w 2019 roku Pierwiastek Z Trzech zaprezentował się na scenie m.in. Festiwalu Slot Art w Lubiążu i na antenie Radia Gdańsk. W 2021 roku siostry wzięły udział w programie The Voice Of Poland, w którym dotarły do ćwierćfinału. Obecnie zespół pracuje nad materiałem na kolejną płytę a singiel „Poznać Ciebie” jest jej zapowiedzią. 

fot. materiały prasowe

„Poznać Ciebie” to autorska kompozycja sióstr a za produkcję muzyczną odpowiadają Dawid Korbaczyński, jeden z liderów zespołu Mikromusic oraz Piotr Pluta.

*****

Autorka piosenki, Ada Owczarczyk tak mówi o genezie powstania i samym utworze: „Podczas nagrywania materiału na naszą debiutancką płytę, mnóstwo czasu spędzaliśmy razem. W przerwach pomiędzy nagraniami często rozmawialiśmy, dzieliliśmy się opowieściami z przeszłości, śmialiśmy się z beznadziejnych żartów i z przejedzenia spadaliśmy z ławek. Dzieląc się wzajemnie archiwalnymi filmami z okresów młodzieńczych, naszła mnie refleksja i trochę żal, że poznaliśmy się tak późno. Mówi się, że lepiej późno, niż wcale…ale w tamtym momencie pomyślałam o tym, ilu wspaniałych ludzi spotkałam na swojej drodze i co mogłoby się wydarzyć, gdybym poznała ich wcześniej. „Poznać Ciebie” to ukłon w stronę takich relacji. Śpiewając „to przed nami bez znaczenia, a za nami świat” chciałam zaznaczyć ulotność czasu i że to, co nadchodzi, niebawem samo stanie się przeszłością. Natomiast o tym kim jestem, nie stanowi moja przyszłość, a wszystko to, co już przeżyłam.”

 

fot. materiały prasowe

Leave a Reply