Łódzki zespół 19 WIOSEN wydał nowy album “Nów”

Nakładem Requiem Records ukazał się nowy album łódzkiej grupy 19 Wiosen zatytułowany „Nów”.

“Nów” jest albumem koncepcyjnym, ma zamknąć pewien cykl, tak jak fazy księżyca. W pojęciu zespołu ten pierwszy cykl to lata 1993 – 2021. Stąd znajdziemy na płycie mnóstwo wątków, które spotykali fani już wcześniej. Wracają one jednak w nowych formach, czasem głośniej, innym razem ciszej. To płyta, w pewnym sensie najbardziej ciemna jak właśnie księżyc w nowiu, mieniąca się rozmaitymi odcieniami chromowanej szarości, czy czernią w stereo dolby surround. Pozostawiająca być może nadzieję na przyszłość, jakąś następną pierwszą kwadrę.

19 Wiosen istnieje w świadomości bardziej publicznej od 1993 roku, wcześniej pomysł na stworzenie tego już dziś prawie 30 letniego uniwersum dźwiękowego był bardziej marzeniem, ideą, celem, który narodził się w głowach trzech kolegów z łódzkiej dzielnicy Widzew: Franka Wicza, Grzegorza Fajngolda (Fagota) i Marcina Pryta (aka Henryka Ulika). Dziś dyskografia grupy to kilkanaście kaset, cd i płyt winylowych. Mnóstwo rotacji w składzie, przeobrażeń estetycznych i wolt stylowych. Zawsze jednak można tam odnaleźć muzyczne onomatopeje brzmiące najbardziej harmonijnie w słowie punk, barok i negacja.

19 Wiosen to instrumentalno-wokalny sekstet. Oprócz dwóch współzałożycieli grupy: Fagota (instrumenty klawiszowe) i Pryta (wokal, teksty) tworzą go znane już z poprzedniej płyty “Cesarstwo Zwierząt” (Antena Krzyku, 2017) bardzo ważne osobistości: Dziewczyna Rakieta (50% electro sci-fi punk duetu DEMOLKA z Fagotem), Wojciech Czyszczoń (perkusista w zespołach JUŻ NIE ŻYJESZ, WEIV), Aleksander Gemel (gitarzysta i autor wielu tekstów z dziedziny filozofii), Piotr Andrzejewski (basista w grupie Tryp i analogowy fotograf).

Singiel “Ogródki Darwinowskie”:

https://soundcloud.com/requiem-records-1/19-wiosen-now-ogrodki-darwinowskie

Leave a Reply