Natalia Szczypuła prezentuje nowy utwór. Posłuchaj singla “Lukier” [RECENZJA]

“Lukier” to nowy utwór Natalii Szczypuły. Tym razem wokalistka postawiła na nagranie w formie Live Session. W nagraniu singla wziął udział zespół liczący aż 11 muzyków.

“Lukier” zwraca uwagę przede wszystkim poprzez bogactwo brzmienia, które wynika z instrumentarium wykorzystanym do nagrania tego utworu. W wybranych momentach odzywają się doskonale wplecione dęciaki (trąbka, saksofon barytonowy, saksofon tenorowy). Charakteru dodaje jednak znamienny, posiadający swoją siłę przebicia w takim kolorycie artystycznym, głos Natalii Szczypuły (choć swoje robią też ciekawie wplecione chórki). Wpływ na intensywność tej kompozycji ma też nagranie jej w formie “Live Session”. Żywy organizm jakim jest cały zespół sprawia, że sama piosenka wydaje się jeszcze bardziej energiczna, przez co mocniej przyciąga naszą uwagę.

fot. materiały prasowe

Wokalistka znalazła też sposób na opisanie jakiejś historii – słowa wydają się niebanalne i ładnie układają się, tworząc ważną część całości. Bywa słodko (karmelowo), ale tekst nie razi nadmiernym przesytem. Soulowe odniesienia stają się dodatkową wartością tej propozycji, a to sprawia, że jej forma wymyka się popowej przewidywalności. Być może jest to właściwy kierunek w dalszym rozwoju artystycznym Natalii? Dotychczasowa kreatywność sprawia, że możemy być spokojni o kolejne poczynania nieprzeciętnie uzdolnionej wokalistki.

*****

Oprócz wokalu Natalii w piosence usłyszymy trąbkę, saksofon tenorowy, saksofon barytonowy, trzyosobowy chórek i towarzyszącą wokalistce stałą sekcję. Utwór nosi przewrotny tytuł „Lukier”, choć motywem przewodnim piosenki jest „karmel” symbolizujący słodkie uczucie łączące dwójkę ludzi. Trudno przypisać jej jeden konkretny gatunek muzyczny – choć melodia i kompozycja mają popowy charakter, to brzmienie zespołu pozostaje niezmienne soulowe, a innowacje harmoniczne, akcenty i szybkie pasaże nadają utworowi lekki odcień nowoczesnego jazzu. Za produkcję i aranżację utworu odpowiada pianista – Mateusz Witkowski.

Natalia Szczypuła – wokalistka, autorka tekstów i muzyki, wokal coach. Finalistka 11 edycji The Voice of Poland i laureatka nagrody Grand Prix na Ladies Jazz Festival Gdynia 2021. Wychowywała się w domu, w którym królowała muzyka gospel, stąd jej miłość do gospel i soulu. W jazzie zakochała się podczas nauki we Wrocławskiej Szkole Jazzu i studiów na London Centre of Contemporary Music w Wielkiej Brytanii.

W swojej muzyce łączy ze sobą te style, często wzbogacając je odrobiną popowej lekkości. Cechą wspólną jej piosenek są zapamiętywalne melodie i motywy osadzone w soulowej warstwie muzycznej. Pomysły na piosenki przychodzą do niej nagle i bez ostrzeżenia, dlatego w domu ma zawsze pod ręką pianino.

Koncertuje w Polsce i za granicą. Wśród miejsc, które odwiedziła w swojej muzycznej historii można np. wymienić Chiny – w 2019 roku zaśpiewała w Filharmonii w Szanghaju u boku Natalii Grosiak (Mikromusic).

Na co dzień śpiewa we wrocławskim klubie jazzowym – Vertigo Jazz Club – i kończy pracę nad albumem autorskim. Jej piosenki dostępne są w serwisach streamingowych (Spotify, Tidal, Deezer, Apple Music itd.),można usłyszeć je również na antenie radiowej Trójki i Czwórki, Radia RAM, Radia Wrocław Kultura, Radia Gdańsk.

Wśród swoich inspiracji Natalia wymienia takich artystów, jak Stevie Wonder, Erykah Badu, czy LEDISI.

 

fot. materiały prasowe

Leave a Reply