Zespół Przepięknie o molestowaniu dzieci przez księży w utworze “Milczenie owiec”

15 sierpnia, w dzień katolickiego święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, warszawska grupa rockowa Przepięknie (założona przez Rafała Betlejewskiego) opublikowała piosenkę pt. “Milczenie owiec”, dotyczącą problemu molestowania dzieci przez księży.

Piosence towarzyszy teledysk, w którym w roli głównej występuje Dariusz Kołodziej, surwajwer seksualnego ataku ze strony księdza Mariusza Kozaka. Fabuła teledysku w sposób symboliczny pokazuje wyjście ofiary kościelnej pedofilii z zaklętego kręgu milczenia i zwycięstwo nad prześladowcą.

Kim jest Dariusz Kołodziej?

Dariusz Kołodziej ma dziś 23 lata. Gdy był 13-latkiem padł ofiarą seksualnej przemocy ze strony księdza Mariusza Kozaka. Był wtedy ministrantem.

“Zatrzymał się w polu. Bałem się, że mnie zabije i zakopie” – Dariusz opowiada o molestowaniu przez księdza Kozaka. „Najgorszy jest wstyd, który trzeba przełamać, tak trudno przyznać się do tego, że coś ktoś nas wykorzystał”.

Dariusz przełamał wstyd i milczenie, o sprawie zaczął mówić głośno. Po ośmiu latach od zajścia doprowadził do postawienia księdza Kozaka przed sądem. 16 maja 2019 roku, wikary z Jemielnicy został skazany na dwa i pół roku bezwzględnego więzienia oraz 50 tys. odszkodowania za molestowanie ministranta Dariusza Kołodzieja.

*****

Przepięknie to nowy zespół muzyczny z Warszawy, założony przez artystę i dziennikarza Rafała Betlejewskiego. Betlejewski znany jest ze swoich programów Prowokacje w telewizji TTV oraz wielu projektów społecznych i artystycznych, między innymi z napisów „Tęsknię za Tobą, Żydzie” powstających na ścianach w całej Polsce. Teksty piosenek wyrażają treści, które obecne są od lat w akcjach Betlejewskiego.

Zespół śpiewa ballady gejowskie, w piosenkach poruszane są zjawiska przemocy domowej, molestowania dzieci, akceptacji dla uchodźców, walki z myśliwymi itd. Teksty są mocne i bezpośrednie, muzyka rockowo-transowa, skoczna. Całość stanowi połączenie wybuchowe, do potańczenia i pomyślenia.
Logo zespołu to znak Uniwersalnej Akceptacji dla Obcych.

Przepięknie powstało na początku pandemii, dlatego dopiero teraz zaczyna koncertować. Na YT znajduje się kilka utworów zespołu wraz z wideoklipami. Hymn Strajku Kobiet zaimprowizowany przez Przepięknie z domowej kanapy ma 136 000 obejrzeń na YT.

Pierwszy singiel zespołu pt. “Dzieci Innego Kosmosu” zadebiutował w III PR Polskiego Radia Trójka.

Nagranie piosenki i produkcję teledysku członkowie zespołu sfinansowali sami oraz pieniędzmi ze zbiórki publicznej na portalu zrzutka.pl – udało się zebrać 3100 złotych. Zdjęcia kręcono na wsiach w okolicy Warszawy. Wystąpili ochotnicy i przyjaciele zespołu. Zdjęcia i montaż zrobił Rafał Betlejewski.

Obecnie zespół prowadzi zbiórkę na nagranie całej płyty:

 

fot. materiały prasowe

Leave a Reply