Zespół Przepięknie z mocnym przekazem w utworze “Milczenie owiec” [RECENZJA]

15 sierpnia, w dzień katolickiego święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, warszawska grupa rockowa Przepięknie (założona przez Rafała Betlejewskiego) opublikowała piosenkę pt. “Milczenie owiec”, dotyczącą problemu molestowania dzieci przez księży.

Zespół Przepięknie nie boi się dotykać trudnych tematów, a dowodem na to jest ich premierowy utwór “Milczenie owiec”, w którym w symboliczny sposób odniesiono się do molestowania dzieci przez księży. Przekaz jest mocny i czytelny, bo przedstawiono prawdziwą historię konkretnej ofiary. Odwaga, ale też upór doprowadziła do skazania sprawcy, a forma artystyczna stała się faktycznym napiętnowaniem sytuacji, która przecież nie była odosobnionym przypadkiem (mówią o tym chociażby filmy braci Sekielskich).

fot. materiały prasowe (kadr z klipu)

W dalszej części następuje wyzwolenie oraz pewnego rodzaju oczyszczenie, pozwalające ofierze na próby normalnego funkcjonowania w codzienności. Tekst został zaprezentowany wprost – bez szukania zawoalowanych metafor jasno zobrazowano historię, a wzmocnieniem przekazu stają się oryginalne wypowiedzi pokrzywdzonego Dariusza Kołodzieja i kata, czyli ukaranego księdza Mariusza Kozaka. W zestawieniu z teledyskiem całość wywołuje wstrząs. Należy dodać, że utwór nie jest atakiem na całe środowisko księży, ale pokazuje zepsucie poszczególnych jednostek z tego kręgu. Głośne mówienie o pewnych sytuacjach ma w tym przypadku wywołać przemyślenia, zwrócić uwagę na to, że wciąż istnieją problemy, które nie zostały do końca rozwiązane. W końcu może stać się nawet przestrogą dla tych, którzy są skłonni do takich czynów bez względu na środowisko, z którego pochodzą. Od strony muzycznej nie mamy do czynienia z ogromną oryginalnością twórczą, ale grupa Przepięknie w umiejętny sposób nawiązuje do klasycznych brzmień gitarowych, tworząc z tego mantryczny wzór, pod który dopasowano całą historię. Nie dostajemy więc tutaj typowego układu zwrotka – refren. To rozwijający się ciąg dźwięków, nabierający tempa, a tym samym dramaturgii. Tego typu “publicystyka muzyczna/artystyczna” ma sens.

*****

Piosence towarzyszy teledysk, w którym w roli głównej występuje Dariusz Kołodziej, surwajwer seksualnego ataku ze strony księdza Mariusza Kozaka. Fabuła teledysku w sposób symboliczny pokazuje wyjście ofiary kościelnej pedofilii z zaklętego kręgu milczenia i zwycięstwo nad prześladowcą.

Kim jest Dariusz Kołodziej?

Dariusz Kołodziej ma dziś 23 lata. Gdy był 13-latkiem padł ofiarą seksualnej przemocy ze strony księdza Mariusza Kozaka. Był wtedy ministrantem.
“Zatrzymał się w polu. Bałem się, że mnie zabije i zakopie” – Dariusz opowiada o molestowaniu przez księdza Kozaka. „Najgorszy jest wstyd, który trzeba przełamać, tak trudno przyznać się do tego, że coś ktoś nas wykorzystał”.
Dariusz przełamał wstyd i milczenie, o sprawie zaczął mówić głośno. Po ośmiu latach od zajścia doprowadził do postawienia księdza Kozaka przed sądem. 16 maja 2019 roku, wikary z Jemielnicy został skazany na dwa i pół roku bezwzględnego więzienia oraz 50 tys. odszkodowania za molestowanie ministranta Dariusza Kołodzieja.

*****

Przepięknie to nowy zespół muzyczny z Warszawy, założony przez artystę i dziennikarza Rafała Betlejewskiego. Betlejewski znany jest ze swoich programów Prowokacje w telewizji TTV oraz wielu projektów społecznych i artystycznych, między innymi z napisów „Tęsknię za Tobą, Żydzie” powstających na ścianach w całej Polsce. Teksty piosenek wyrażają treści, które obecne są od lat w akcjach Betlejewskiego.

Zespół śpiewa ballady gejowskie, w piosenkach poruszane są zjawiska przemocy domowej, molestowania dzieci, akceptacji dla uchodźców, walki z myśliwymi itd. Teksty są mocne i bezpośrednie, muzyka rockowo-transowa, skoczna. Całość stanowi połączenie wybuchowe, do potańczenia i pomyślenia.
Logo zespołu to znak Uniwersalnej Akceptacji dla Obcych.

Przepięknie powstało na początku pandemii, dlatego dopiero teraz zaczyna koncertować. Na YT znajduje się kilka utworów zespołu wraz z wideoklipami. Hymn Strajku Kobiet zaimprowizowany przez Przepięknie z domowej kanapy ma 136 000 obejrzeń na YT. Pierwszy singiel zespołu pt. “Dzieci Innego Kosmosu” zadebiutował w III PR Polskiego Radia Trójka.

Nagranie piosenki i produkcję teledysku członkowie zespołu sfinansowali sami oraz pieniędzmi ze zbiórki publicznej na portalu zrzutka.pl – udało się zebrać 3100 złotych. Zdjęcia kręcono na wsiach w okolicy Warszawy. Wystąpili ochotnicy i przyjaciele zespołu. Zdjęcia i montaż zrobił Rafał Betlejewski.

Obecnie zespół prowadzi zbiórkę na nagranie całej płyty:

 

fot. materiały promocyjne (kadr z klipu)

 

Jedna odpowiedź do “Zespół Przepięknie z mocnym przekazem w utworze “Milczenie owiec” [RECENZJA]”

Leave a Reply