Człowiek prezentuje utwór “Nowy Gotham” [RECENZJA]

“Nowy Gotham” to kolejna odsłona solowej działalności Karola Stolarka (Bruno Schultz, mona polaski), występującego jako Człowiek. Do kawałka powstał teledysk kręcony w Łodzi, Dusseldorfie i Warszawie.

Człowieka nie da się nie słuchać. Jego przekaz mieści się w cierpkiej poetycko-analitycznej liryce. Właściwie należałoby powiedzieć, że słowa stanowią ideę tego projektu. Karol Stolarek (Człowiek) to dojrzały artysta naszych czasów, wie o czym śpiewa i po co to robi. Jego słowa stają się opisowe, metaforyczne, czasem dosłowne. Frazy wystrzeliwują, ale też budują dramaturgię i to one prowadzą nas do miejsca (miasta) nazwanego – “Nowy Gotham”. Od strony muzycznej dostaliśmy energetyczną, ale nieprzeładowaną pomysłami kompozycję, mieszczącą się w szeroko rozumianej alternatywie.

fot. materiały prasowe

Jest w tym jednak pierwiastek czegoś bardziej przystępnego, piosenkowego, otwartego na kontakt z szerszą publicznością. Utwór pieści nas łagodnym brzmieniem syntezatorów, a właściwie przemyślanym dialogiem instrumentów elektronicznych z efektywnie podkręconym basem. Szum miejskiego brzmienia zderza się tu z wytrawną interpretacją, ale też podkreśla charakter samego Człowieka, jako właśnie… człowieka. Ten ludzki wyraz w takim nieco syntetycznym wymiarze nabiera tutaj dużej stabilności. Tego chce się słuchać, pobudzając potrzebę przebywania z czymś istotnym, ale jednocześnie na tyle przystępnym, by móc odnajdywać w tym również przyjemność. Człowiek jest kreatywny, pobudza do myślenia. Przy tym tworzy przestrzeń, w której czujemy się komfortowo, pozostając zaangażowanymi na pewnej emocjonalnej równi. Ten balans od strony muzycznej, ale też właśnie lirycznej staje się wyznacznikiem jakości nowej propozycji Człowieka. Mówiąc krócej, to jest po prostu świetny numer.

*****

“Nowy Gotham” to utwór o trudnej miłości do miejsca, w którym się żyje, szczególnie jeśli jest to mroczne i dekadenckie miasto zapomnienia i rozdartych serc. Ale ten mrok ma właściwości uzdrawiające, bo potrafi przeobrazić się w światło.

To utwór o poszukiwaniu adresu, punktu na mapie lub w samym sobie i marzeniach, o byciu na swoim miejscu oraz w swoich czasach. To w końcu opowieść dla ludzi myślących, którzy potrzebują określenia własnego położenia względem świata.

Karol Stolarek to Człowiek, który nagrywa od wielu lat. Najpierw tworzył w Bruno Schulz, potem mona polaski, a teraz prezentuje nowy projekt Człowiek. Pierwszym efektem jego solowej działalności było wydanie na początku 2021 roku utworu “Pomniki”. Kolejną odsłoną tej twórczości jest singiel “Nowy Gotham”, który zapowiada cały album. Producentem obu kawałków został Paweł Gapiński.

Człowiek balansuje na granicy stylów czerpiąc z ich obszernej palety, poszukując nowych form. Utwór „Nowy Gotham” utrzymany jest w stylistyce piosenkowej, można tu usłyszeć syntezatory współczesne oraz te z lat 80. i 90., a całość spina taneczny beat oraz tłusty i dynamiczny bas. To muzyka z naciskiem na współczesne brzmienie, jednocześnie nawiązująca do obszernego dorobku muzyki alternatywnej.

*****

Wideo do “Nowy Gotham” zostało zrealizowane w Łodzi, Dusseldorfie i Warszawie, zdjęcia trwały od czerwca do sierpnia 2021. Klip jest dziełem młodego polskiego reżysera i scenarzysty Tomasza Jeziorskiego.

*****

Tekst i muzyka – Karol Stolarek

Produkcja – Paweł Gapiński Wideo – Tomasz Jeziorski

 

Leave a Reply