Michał Rudaś i jego premierowy utwór “Naprawdę jesteś”

“Naprawdę jesteś” to najnowszy autorski utwór Michała Rudasia, który wokalista stworzył i nagrał po kilkuletniej przerwie wydawniczej. Do piosenki powstał wyjątkowy, animowany teledysk.

Utwór w warstwie tekstowej oraz muzycznej jest głęboko inspirowany kulturą romską, a szczególnie jej aspektem przywiązania do natury, muzyki i tańca oraz głęboko zakorzenionej potrzeby wolności, przy jednoczesnym braku przywiązania do zbytków i bogactwa. Utwór powstał z tęsknoty za prostym, bliskim naturze życiem, dalekim od trosk i wydumanych potrzeb współczesnego świata.

Przy pracy nad tym utworem artysta zgłębiał dzieje i zwyczaje cygańskie opisane przez Jerzego Ficowskiego w książce “Cyganie w Polsce” oraz zaczytywał się w poezji romskiej poetki Papuszy, rozsławionej właśnie przez Ficowskiego.

fot. Agnieszka Kacprzak

Dzięki powyższej lekturze powstała pełna radości i celebracji życia piosenka, wypełniona również refleksją nad życiem typowego współczesnego człowieka, zagubionego gdzieś w pogoni za sukcesem i bogactwem, który traci kontakt z ożywczą naturą oraz nie odnajduje radości w prostej codzienności.

*****

Do muzycznej współpracy nad utworem Michał Rudaś zaprosił znanych mu już z poprzednich projektów muzyków, którym podobnie jak i jemu, bliskie są kultury etniczne różnych krajów: Marcina Świderskiego (aranżacja, produkcja, mix, instrumenty m.in. klarnet basowy, saksofon), z którym w 2013 roku stworzył swoją płytę “Changing” inspirowaną muzyką indyjską oraz Mateusza Szemraja (rebab) – mistrza instrumentów bliskowschodnich i Piotra Malca (tabla) – wirtuoza indyjskich instrumentów perkusyjnych.

Dopełnieniem muzyki jest animacja rysunkowa stworzona przez Magdalenę Pilecką – twórczynię autorskich filmów animowanych, teledysków (Bovska, Patrycja Kosiarkiewicz, Paweł Izdebski) i mini serialu “DINO or something’.

 

 

Michał Rudaś to artysta nominowany do nagrody fonograficznej Fryderyk 2010 w kategorii Nowa Twarz Fonografii oraz laureatem nagrody Jury Sopot Top Trendy Festival 2009. Wokalista znany w Polsce z programów rozrywkowych tj. Jaka to melodia, Taniec z gwiazdami, The Voice of Poland i Twoja Twarz Brzmi Znajomo, a w Indiach ze swoich sukcesów w muzycznym telewizyjnym talent show “Dil Hai Hindustani” (2018), którego był półfinalistą. Od lat współpracuje z Orkiestrą Adama Sztaby oraz nagrywa polskie wersje piosenek do filmów animowanych (Tarzan 2, Mój Brat Niedźwiedź 2, Księżniczka na ziarnku grochu). Ma również na koncie muzyczno-teatralne projekty z warszawskim Teatrem Rampa i wrocławskim Teatrem Pieśń Kozła.

Michał Rudaś jest wieloletnim uczniem mistrza ragi indyjskiej Anupa Mishry, profesora Sanskrit Univerity w Varanasi w Indiach. Ma w dorobku 5 albumów, w tym 3 głęboko inspirowane muzyką indyjską: “Shuruvath” ,„Changing”, wydany z zespołem Healing Incantation album “Mystic India” oraz EP-kę „Wieloryby i syreny” i album „Brzask Bogów” nagrany z zespołem Lelek.

Artysta jest częścią projektu koncertowego „Mistyczne Indie”, w którym wraz z zespołem Healing Incantation wykonuje klasyczną muzykę indyjską oraz “Natya-Raaga”, łączącym klasyczną muzykę indyjską i taniec kathak.

 

fot. materiały promocyjne

Leave a Reply