Marek Biliński zapowiada album “Po drugiej stronie światła”

Po małej przerwie wydawniczej, spowodowanej światową pandemią, Marek Biliński oddaje w ręce fanów muzyki elektronicznej swój nowy koncertowy album zatytułowany “Po drugiej stronie światła”. Premiera już 13 sierpnia.

fot. materiały prasowe

„PO DRUGIEJ STRONIE ŚWIATŁA” ukaże się na winylu (180 gr), oraz w wersji CD – Audio.

Tak jak pozostałe albumy artysty, które są wydawane na winylu, również i ten album jest kompatybilny ze współczesnymi hi – endowymi systemami odsłuchowymi. Premiera wydawnictwa przewidziana jest na dzień 13 sierpnia 2021 roku.

Pierwszy raz na płycie pojawią się akustyczne brzmienia. Jest to połączony chór uczelni krakowskich – Chór Edukatus Uniwersytetu Pedagogicznego i Chór Dominanta Uniwersytetu Ekonomicznego pod dyrekcją Jolanty Grygielskiej, który wystąpił w dwóch utworach: „E≠mc2” i „Początek światła”. Koncert powstał z inicjatywy XV Festiwalu Nauki w Krakowie w maju 2015 r. jako widowisko multimedialne zatytułowane „Po drugiej stronie światła”. – podkreśla artysta.

Dużym wyzwaniem dla artysty było połączenie brzmień elektronicznych z brzmieniem akustycznym, zarówno w opracowaniu partytury, jak i w rejestracji dźwięku. Artyście zależało na tym, aby oba światy ten akustyczny i ten elektroniczny dobrze współgrały. „Koncert został nagrany na tzw. „setkę” czyli stereo 96 kHz / 24 bity, bez dodatkowych nagrań wielośladowych. Wszystko co pojawia się w zapisie zostało wykonane na scenie.

Nacięcie płyty nastąpiło techniką DMM – Direct Metal Mastering” – dodaje artysta. Na płycie znalazły się cztery utwory. Strona „A” należy do „E≠mc2”. Na stronie „B” znajdziemy natomiast trzy utwory: „Po drugiej stronie świata”, „Początek światła” oraz niekwestionowany hit artysty „Dom w dolinie mgieł”.

„Jak Państwo zauważą, nie są to wersje płytowe utworów. Wersje koncertowe wymagają współczesnego brzmienia, poza tym zawsze przy każdym koncercie coś zmieniam, dodaję, odejmuję” – podkreśla artysta. Okładkę albumu zaprojektował artysta grafik – Darek Śliwa, współpracujący od lat z Markiem Bilińskim. Realizacja wydania tego albumu, jak i całej kolekcji albumów Marka Bilińskiego w formie płyt winylowych, stała się możliwa dzięki nawiązaniu współpracy z polską tłocznią płyt winylowych X-DISC oraz firmą NAUTILUS, które zgodziły się wziąć udział w tym długotrwałym przedsięwzięciu wydawniczym.

CD:

1. E≠mc2 (21:51)

2. Po drugiej stronie świata (10:26)

3. Początek światła (5:55)

4. Dom w dolinie mgieł (4:32)

 

Leave a Reply