Jacek Horta prezentuje nowy singiel. Posłuchaj utworu “Decontrol” [RECENZJA]

Po niezwykle ciekawej debiutanckiej płycie “Ocean myśli”, Jacek Horta powraca z nową muzyką. “Decontrol” to premierowy utwór artysty, do którego powstał łączący się z całością teledysk.

Artysta kolejny raz zaskakuje. Po niezwykle osobistej, nasączonej muzycznymi niuansami płycie “Ocean myśli”, Jacek Horta zaprezentował utwór, który jest zupełnie inny od tego, co można było znaleźć na wspomnianym albumie. Tym razem dostaliśmy mocniejszy, jeszcze bardziej wymowny w takiej formie muzycznej przekaz, nierozerwalnie łączący się z wrażliwością samego artysty. Rozbudowane brzmienie prowadzi nas w kierunku alternatywnej wieloznaczności, gdzie rockowa energia stapia się w jedną całość z organiczną formą, ale też współczesnym pulsem czegoś jeszcze bardziej progresywnego. Można to nazwać nawet twórczym eksperymentem.

fot. okładka singla (Izabela Bielska do zdjęcia Jacka Horty)

Nie da się ukryć, że słychać w tej kompozycji producenta Yarku, który stworzył także muzykę wspólnie z Hortą, iTayą (piękne skrzypce) i Adamem Najmanem (na co dzień perkusista Closterkeller). Zwraca uwagę wyjątkowa, ale nieprzesadnie zaakcentowana ornamentyka dźwięków, starannie wyłuskana z kreatywności twórców. Jeżeli weźmiemy pod uwagę także interpretację samego wokalisty, to złoży nam się obraz czegoś zadziwiającego, czego nie znajdziemy wśród ostatnich dokonań Jacka Horty. Tym bardziej, że artysta mocniej zaznaczył także stronę wokalną. To przejmująca, przeszywająca, silnie akcentująca tekst translacja, która odnosi się do jego przeżyć – “tekst do „Decontrol” to bezpośredni opis zdarzeń, których stałem się częścią. Dotyczy bliskich mi osób.” 

Dzięki przekazowi, koloraturze brzmień oraz zaangażowaniu, ta propozycja staje się niezwykle emocjonalna. Poprzez “Decontrol” Horta zagląda do ciemnych zakamarków, które przecież posiada każdy z nas, a może czasem boi się o nich wspominać. Brawo za bezkompromisowość i odwagę, szczególnie, że sama kompozycja jest poruszająca także poprzez niezwykle wciągającą projekcję muzyczną.

*****

Utwór ten jest opowieścią o trudnej relacji w związku z osobą uzależnioną. Tekst piosenki odnosi się bezpośrednio do sytuacji, jest krzykiem próbującym podkreślić jej beznadziejność, tak obraz porusza się wokół symboli, opowiada o miłości, której szanse na przetrwanie są znikome, lub żadne.

“Tym, którzy jeszcze cierpią” – Jacek Horta

*****

Jacek Horta to artysta, który próbował wcześniej swoich sił w innych projektach i eksperymentował z wieloma gatunkami muzycznymi. Od jakiegoś czasu pracuje pod własnym nazwiskiem, efektem czego jest jego debiutancki solowy album “Ocean myśli”, który ukazał się 8 marca 2021 pod naszym patronatem medialnym. Teraz artysta zdecydował się pokazać jeszcze inną stronę własnej twórczości, będącej wynikiem jego dalszych poszukiwań. Utwór jest niezwykle ciekawy, różniący się od tego, co możemy znaleźć na wspomnianym albumie. Zapewne to m.in. efekt współpracy z producentem muzycznym i współkompozytorem Yarku. To dzięki niemu muzyka Horty nabrała innego wymiaru. Więcej o nowej propozycji już wkrótce…

Wszystkie najnowsze informacje możecie śledzić na fanpage’u Jacka Horty: https://www.facebook.com/jacekhorta/

“Decontrol” znajdziesz w serwisach cyfrowych: https://ffm.to/JacekHortaDecontrol

*****

Tekst: Jacek Horta

Muzyka: Jacek Horta / Yarku / iTaya / Adam Najman

Produkcja muzyczna: Yarku / Jacek Horta

 

Leave a Reply