Lady Bird prezentuje debiutancki utwór “Nowe Życie” [RECENZJA]

Lady Bird to projekt muzyczny spółki autorskiej, czyli wokalistki Joanny Wątor i gitarzysty Czesława Kozłowskiego. Na początku lipca 2021 ukazał się ich debiutancki singiel zatytułowany “Nowe Życie”, do którego powstał teledysk.

Lady Bird wyraźnie stawia na organiczne brzmienie, w podtekście odwołując się do muzyki rockowej i bluesowej. Ze znanych patentów korzystają jednak na swój, dosyć charakterystyczny sposób. Klasyczne odniesienia pozwoliły im zbudować własną muzyczną strefę, w której obok żywych instrumentów liczy się także melodyka. A ta ładnie została podkreślona przez mocny, niezwykle nośny głos wokalistki Joanny Wątor. Utwór rozpoczyna się spokojnie, czytelnie uwypuklając delikatny, ale jakże rasowo zagrany na gitarach motyw, budzący najlepsze skojarzenia z klasycznie bluesową sprawnością wyzwalania dźwięków.

fot. materiały prasowe

Kompozycja nabiera rozmachu czy też większej energii, gdy docieramy do refrenu, w którym nie znajdziemy już oczywistych powiązań. W tym momencie dostajemy namiastkę soulu, bardziej tanecznego funky, a nawet jazzującej lotności. Gdzieś w tle pojawiają się także interesująco dograne chórki, dodające kolejnego kolorytu tej propozycji. A wszystko zespojone w jedną, dosyć czytelną całość, która poprzez swoją popową lekkość sprawdziłaby się także w mniej zachowawczych rozgłośniach radiowych. Zespół Lady Bird, idąc wbrew modom i dzisiejszym zapatrywaniom muzycznym, wykonał kawał dobrej roboty. Właściwie ten utwór dopiero rozbudza zainteresowanie tym, co wydarzy się w przyszłości, ale już teraz “Nowe Życie” staje się ich początkiem nieźle zapowiadającej się drogi artystycznej.

*****

“Piosenka opowiada o nowym życiu, które otwiera się przed nami kiedy kończy się pewien etap, a my potrafimy zamknąć za nim drzwi i nie oglądać się za siebie. Wszystko mija i każde niepowodzenie można przekuć w sukces. Życzymy każdemu żeby umiał iść do przodu i czerpać szczęście ze swojej życiowej podróży.” – jak informuje zespół

W nagraniach utworu brał udział międzynarodowy skład muzyczny, tj.: Christopher Linard Jackson (USA) – bas i produkcja muzyczna oraz Roberto Andrade (Meksyk) – perkusja. Realizacja i mix nagrań – Santiago Ramos (Argentyna), mastering – Francisco Stuart Milne (Argentyna).

*****

Zespół Lady Bird powstał podczas Free Jam Session, które odbywa się cyklicznie na warszawskiej Pradze. Muzycy poznali się tam i zaczęli tworzyć własne piosenki. Ich twórczość to połączenie rockowego zadzioru z klimatem soul, blues, reggae i funky. Teksty metaforycznie nawiązują do klimatów natury, muzyki i relacji damsko-męskich. Zespół Lady Bird obecnie ma już materiał na autorską płytę i pracuje nad kolejnym singlem.

Joanna Wątor – autorka tekstów i melodii, wokalistka i dyrygentka gospel, wcześniej szefowa muzyczna Radio Plus Kielce i Radio 94 (obecnie Antyradio). Nieustannie poszukuje nowych inspiracji twórczych. Swoją muzyczną podróż zaczęła w rodzinnych Kielcach, gdzie brat zaprosił ja do śpiewania w poetycko-jazzowej formacji ‘Akryl Kryl’. Warsztat wokalny szlifowała w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz później w Warszawskiej Szkole Muzyki Rozrywkowej i Jazzu im. Krzysztofa Komedy. W swoich poszukiwaniach artystycznych wykonywała z różnymi formacjami muzykę w stylu  jazz&blues, soul&funky. Na dłużej zatrzymała się przy muzyce gospel – założyła chór New Gospel Generation, a później organizowała i do dziś prowadzi warsztaty muzyki gospel wraz z londyńskimi i holenderskimi artystami tego gatunku.

Czesław Kozłowski (Białoruś) – gitarzysta od dziecka zafascynowany jest tym instrumentem i zainspirowany m.in. Led Zeppelin i Black Sabbath. Pierwszy jego zespół to był White Sister’s Bros (grający korzenny blues, bluegrass i country), następna formacja to Yatata (rock’n’roll). Obecnie gra w Dr Roots (reggae, dub, psychodelic) oraz współtworzy zespół Lady Bird.

Gościnny udział w nagraniach:

Christopher Li’Nard Jackson (USA) – wszechstronny gitarzysta basowy i producent o wyjątkowych standardach artystycznych, obecnie mieszkający w Polsce, a wcześniej współtworzący scenę muzyki funk w Nowym Jorku. Współpracował z m.in. Ronald Bell (Kool And The Gang), The Fugees, Larry Carlton, Jay Beckenstein, Patti LaBelle.

Roberto Andrade (Meksyk) – perkusista, i niezależny producent, który rozpoczął swoją edukację w Meksyku. Od tamtego momentu intensywnie poszukuje nowych wrażeń muzycznych, na które głęboki wpływ ma muzyka elektroniczna.

 

fot. materiały prasowe

Leave a Reply