Aleksandra Kutrzepa Quartet z albumem “No One Knows Where”. Obejrzyj klip do utworu tytułowego

,,No One Knows Where” to trzeci album zespołu Aleksandra Kutrzepa Quartet, który ukazał się 30 czerwca. Płytę promuje utwór tytułowy, do którego powstał teledysk.

Płyta zawiera 6 kompozycji autorstwa Aleksandry Kutrzepy, będących połączeniem jazzu awangardowego oraz muzyki współczesnej. Głównym motywem podczas tworzenia utworów była chęć odejścia od stałych form na rzecz otwartej improwizacji. Dla autorki muzyka to narzędzie do wyrażania swoich emocji, poszukiwania przestrzeni oraz próba opisania otaczającej rzeczywistości.

Do współpracy podczas nagrań zespół zaprosił Annę Gadt oraz Mikołaja Trzaskę. Artyści dodatkowo podkreślają otwarty charakter płyty. Album został zerejstrowany w Monochrom Studio.

fot. Justyna Socha

Zespół Aleksandra Kutrzepa Quartet powstał w grudniu 2015 roku. Członkowie zespołu są absolwentami Akademii Muzycznej im Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Instytutu Muzyki na wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej w Lublinie.

Repertuar zespołu składa się z autorskich kompozycji łączących elementy współczesnego jazzu i free jazzu z muzyką ilustracyjną. Przez długi czas zespół pracował nad wspólnym brzmieniem, które odgrywa dla każdego z członków priorytetową rolę, a kreowane jest dzięki niekonwencjonalnemu wykorzystaniu elektroniki wspierającej barwę akustycznych instrumentów.

W maju 2018 roku ukazał się debiutancki album zespołu: „Impressions”, który trafił w grudniu 2018 roku na listę SUBIEKTYWNA PIĄTKA – najlepsze albumy 2018: polskie debiuty wg Krzysztofa Komorka. W plebiscycie podsumowującym rok 2018, album ,,Impressions” zajął 4. miejsce w kategorii ,,POLSKA JAZZOWA PŁYTA ROKU” (Plebiscyt JazzPRESS oraz Radio JAZZ.fm)”.

W roku 2019 roku liderka zespołu znalazła się na liście 13 najlepszych skrzypków jazzowych w Polsce wg. Jazz Forum. 25 października 2019 roku ukazał się drugi album zespołu zatytułowany “Mermaid”.

*****

Realizacja, Mix, Mastering: Ignacy Gruszecki
Projekt okładki : Anna Ewa Jarosz

Aleksandra Kutrzepa Quartet to:
Aleksandra Kutrzepa – skrzypce, wokal
Bartłomiej Garczyński – gitara
Michał Studniarek – bas
Robert Kutrzepa – perkusja

Track List:
1. Aurora Borealis
2. Atacama (feat Anna Gadt)
3. Baba Yaga (feat Mikołaj Trzaska)
4. Echo (feat Mikołaj Trzaska)
5. No One Knows Where
6. Shaman (feat Mikołaj Trzaska)

 

fot. okładka płyty

Leave a Reply