Kwiat Jabłoni, Miuosh i Zespół Śląsk w utworze “Zmierzch”

„Zmierzch”to wspólny utwór Miuosha, Zespołu Śląsk oraz Kwiatu Jabłoniłączący trzy muzyczne światy. Singiel zapowiada nadchodzące wydawnictwo – „Pieśni współczesne”, nad którym Miuosh pracował wspólnie z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” przez ostatni rok.

Miuosh właśnie oddał w ręce słuchaczy utwór, który powstał we współpracy z duetem Kwiat Jabłoni– W momencie, kiedy zacząłem pracę nad tym projektem wiedziałem, że Kwiat Jabłoni musi być jego częścią. Jestem ich słuchaczem i bardzo doceniam to, jak zmieniają muzykę w naszym kraju. Nie znaliśmy się wcześniej, ale udało się złapać kontakt i stworzyć „Zmierzch”. Praca z nimi to dla mnie zaszczyt! – wspomina Miuosh.

fot. materiały prasowe

„Zmierzch” to już drugi singiel promujący projekt „Pieśni współczesne”.

9 czerwca premierę miał utwó„Doliny”, w którym gościnnie wystąpili Jakub Józef Orliński oraz Marcin Wyrostek.

Raz na milion lat dochodzi do zderzenia, swoistego błędu. Strumienie biegu czasu i nieskończone ilości miejsc przenikają się ze sobą w piękny i nieobliczalny sposób, zmieniając zastałe światy. Między pokryte najdostojniejszą rdzą szacunku symbole, wierzenia i tradycje wkrada się coś im obcego. Razem tworzą nowe. Ten album to ten moment – raz na milion lat.

Pieśni współczesne” to projekt, w który zaangażowanych zostało ponad 140 osób, w tym niezwykły i uznany na całym świecie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz wykonawcy, tacy jak Błażej Król, Bela Komoszyńska, Ralph Kaminski, Igor Herbut, Natalia Grosiak, Julia Pietrucha, Tomasz Organek, Jakub Józef Orliński, Andrzej Smolik, Marcin Wyrostek, Kora czy duet Kwiat Jabłoni.

Miuosh jest autorem całości muzyki i wszystkich tekstów, które podsycone lokalną mitologią i świeżym spojrzeniem na sprawy ludzkie, tworzą opowieść o ludziach ziemi zmagającej się z teraźniejszymi problemami, jednocześnie nie zapominając o szacunku dla tradycji. W aktualny sposób poruszają ponadczasową tematykę, śmiało czerpiąc z tradycji pieśni ludowych Ziemi Śląskiej i Beskidu Śląskiego oraz nawiązując do ludowych wierzeń, wartości i historii.

Dla liczącego niemal 70 lat Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, który miał okazję koncertować w 44 krajach na pięciu kontynentach, to pierwszy taki projekt. Dla Miuosha, który swoimi symfonicznymi projektami-koncertami z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia potrafił zapełnić największy stadion w Polsce, to również nowa przestrzeń. Wspólnie stworzyli artystyczny przekaz, jakiego jeszcze nie było na polskiej scenie muzycznej. Wynik tej niezwykłej współpracy poznamy 24 września podczas premiery wydawnictwa.

 Narodowe Centrum Kultury jest współwydawcą albumu „Pieśni współczesne”. Sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

 

Leave a Reply