Orkiestra Kameralna Progress – “Orchestral tribute to Grzegorz Ciechowski” [RECENZJA]

Nasz ocena

“Orchestral tribute to Grzegorz Ciechowski” to niecodzienny projekt poświęcony twórczości Grzegorza Ciechowskiego. Album został nagrany przez Orkiestrę Kameralną Progress pod dyrekcją Szymona Morusa. Zachęcamy do zapoznania się z recenzją tego wydarzenia.

Recenzja płyty „Orchestral tribute to Grzegorz Ciechowski” – Orkiestra Kameralna Progress (Soliton, 2021)

Twórczość Grzegorza Ciechowskiego od lat stanowi inspirację dla innych artystów. Także wielu twórców decyduje się nagrywać na nowo utwory należące do jednego z najwybitniejszych talentów muzyki rozrywkowej. Właśnie dostaliśmy kolejną, jakże zaskakującą odsłonę kompozycji lidera zespołu Republika, tworzącego też jako Obywatel G.C oraz Grzegorz z Ciechowa.

Album „Orchestral tribute to Grzegorz Ciechowski” nagrany przez Orkiestrę Kameralną Progress pod dyrekcją dyrygenta Szymona Morusa, to udana próba łączenia muzyki klasycznej z rozrywkową.

Swego czasu dostaliśmy płytę „Biała flaga” stworzoną przez Hanię Rani i Dobrawę Czocher. Tamto wydarzenie było jednak minimalistyczne, bo opierało się tylko na dźwiękach fortepianu i wiolonczeli (czasem dodatkowo skrzypiec). Natomiast tutaj dostaliśmy bogatsze brzmienie, za którym stoi przecież cała orkiestra.

Budzi podziw precyzja wykonawcza, która nie przesłoniła pierwotnej wartości tych utworów, a dodatkowo nie przytłoczyła ich nadmiernym patosem. W nowych wykonaniach nie brakuje zaangażowania, ale też lekkości, sprawiającej, że całego albumu słucha się z niebywałą uwagą. Ten album to niezwykła, wciągająca opowieść, którą pochłania się od początku do samego końca.

Forma takiej interpretacji sprawia, że na nowo, z wyczuleniem na niuanse, jesteśmy w stanie zasłuchać się w tych niesamowitych kompozycjach. Szymon Morus podjął się niełatwego wyzwania, bo jednak dostaliśmy samą muzykę, bez słów, a te jak wiemy także stanowiły o istocie twórczości Ciechowskiego. Niemniej takie przedstawienie znakomitych utworów w żaden sposób im nie umniejsza, wręcz przeciwnie – rozbudowana warstwa muzyczna powoduje to, że teksty same zaczynają do nas przychodzić i układać się w głowie. Tym bardziej, że w większości sięgnięto po propozycje niezwykle popularne, chociaż dobór repertuaru nie jest aż tak oczywisty.

Obok piosenek Republiki („Mamona”, „Śmierć w bikini”), znalazły się te, które artysta nagrał jako Obywatel G.C. („Nie pytaj o Polskę”), a nawet pojawiła się ciekawostka w postaci „Nie pokonasz miłości”, zaśpiewana swego czasu przez Roberta Gawlińskiego (stworzona do filmu „Wiedźmin”). Szymon Morus wraz z orkiestrą zadbali więc o różnorodność repertuarową, ale także wielobarwność wykonawczą. Nie przejaskrawiając poszczególnych wykonań nadali im głębi, a także własnego, nierzadko ujmującego zastosowania wszelkich form ekspresji. Stąd obok zagranej z werwą i rozmachem „Białej flagi” dostaliśmy też momenty, gdzie pojawiają się pauzy czy też momenty ciszy, które wprowadzają dodatkowy nerw do wybranych kompozycji. A tak dzieje się chociażby w „Zapytaj mnie czy Cię kocham”, wykonanej z pewną powściągliwością, ale też charakterem. Szymon Morus wraz z orkiestrą potrafią budować napięcie, wspinając się po różnych szczeblach emocjonalności („Przeczekajmy noc”), a także robić nam niespodzianki w postaci odmiennego spojrzenia na to, co już znamy („Odchodząc”).

Nie należy rozkładać na czynniki pierwsze każdej kompozycji w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Progress, bo o ich perfekcji, a także o umiejętnym korespondowaniu poszczególnych instrumentów można napisać osobną recenzję. „Orchestral tribute to Grzegorz Ciechowski” to doskonały album, który przywołuje twórczość Ciechowskiego w niezwykle ważny i nieprzerysowany sposób. Ten zestaw dwunastu utworów w takiej koncepcji staje się znakomitą istotą tego, co mieści się ponad jakimikolwiek gatunkami muzycznymi. Trudno nie pokochać tych jakże doskonałych i porywających interpretacji, które nie niosą brzemienia tego, co już zostało nagrane przez innych artystów na przestrzeni 20 lat od śmierci Grzegorza Ciechowskiego. Ta płyta to piękny hołd, wyczerpujący w tym przypadku rezerwy niewątpliwej emocjonalności.

Łukasz Dębowski

Album dostępy jest, m.in. w Empiku: https://www.empik.com/orchestral-tribute-to-grzegorz-ciechowski-orkiestra-kameralna-progress,p1272042574,muzyka-p

*****

1. Mamona
2. Nie pokonasz miłości
3. Zapytaj mnie czy Cię kocham
4. Śmierć na pięć
5. Telefony
6. Przeczekajmy noc
7. Śmierć w bikini
8. Nie pytaj o Polskę
9. Synonimy
10. Odchodząc
11. Tak… Tak… To ja
12. Biała flaga

 

fot. materiały prasowe

Leave a Reply