Jucho powraca z kolejnym utworem “Wiosenny” [RECENZJA]

“Wiosenny” to premierowy utwór Jucho, czyli wokalistki nieistniejącego już zespołu Domowe Melodie. Do utworu powstała bajkowa animacja.

“Wiosenny” to szlachetnie podana niewspółczesna historia, idealnie pasująca do dzisiejszych, nadmiernie pospiesznych czasów. To też przykład, że w prostocie, ubarwionej poetyckim tekstem jest niezwykła siła. Wystarczy nienachalne brzmienie kilku instrumentów (pianino, gitara, kontrabas i… ah ta waltornia!), które zostało oparte na ładnej harmonii oraz wrażliwości samej Jucho, by stworzyć maleńkie dzieło sztuki. Taki jest ten utwór. Na swój sposób minimalistyczny, ale też niezwykle głęboki poprzez przekaz, ogromną naturalność i szczerość. Wydawać by się mogło, że powstał jakby przypadkiem, od niechcenia, zrodził się tu i teraz, trwając w przekonaniu, że niewiele znaczy.

fot. materiały prasowe

A tak naprawdę w tej organicznej oprawie staje się ważny poprzez szacunek do niebanalnego dźwięku i czystej emocji. Trudno się nie zasłuchać. Warto pozwolić sobie na choćby chwilowe odcięcie się od całego hałasu pędzącego świata. Trzeba posłuchać “Wiosennego”. To jak ucieczka do lasu – piękno, wyciszenie, powrót do źródeł. Ta piosenka to odtrutka na ciągły nie tylko emocjonalny szum.

*****

To symboliczna opowieść o odrodzeniu, wybudzeniu z długiego letargu i cudach życia codziennego, których czasem po prostu nie dostrzegamy. Z pewnością każdy z nas może odnaleźć kawałek siebie w tym utworze. Oprócz ulubionego pianina usłyszymy tym razem waltornię, gitarę basową czy kontrabas.

Utworowi towarzyszy bajkowa animacja autorstwa Darii Oks.

Jucho, czyli Justyna Chowaniak – wokalistka, autorka tekstów, poezji, muzyki i producentka. Założycielka nieistniejącej już formacji DOMOWE MELODIE, z którą w latach 2012-2018 podbiła serca polskiej publiczności. W ciągu sześciu lat zespół zagrał setki koncertów w kraju, a także trasy po zakątkach Islandii, Portugalii i Niemiec.

*****

Chowaniak po dwóch latach przerwy wraca z nowym projektem zatytułowanym po prostu JUCHO. Pierwszy singiel, który poznaliśmy w ubiegłym roku, odsłaniający jej nową drogę to piosenka pt. “DRZEWA”.  Dedykuje ją wszystkim osobom wysoce wrażliwym. Justyna nie odchodzi od swoich korzeni – w dalszym ciągu motywem przewodnim jej autorskich piosenek pozostaje intymność, poetyckość i opowieść przeplatana dźwiękami ukochanego, białego pianina. W 2018 JUCHO wydała Nutny Pamiętnik – obszerną książkę z nutami, unikatowymi zdjęciami i opowieściami o tym, jak powstawały utwory domowych melodii. Książka została nominowana do tytułu “Najpiękniejsza książka roku” i wyprzedała się na pniu. W marcu 2020 Chowaniak decyduje się na limitowaną, pożegnalną reedycje książki, która dodatkowo zawiera płytę CD z nową piosenką JUCHO, otwierającą świeży etap jej muzycznej działalności. Jak sama podkreśla – tworzy tylko to, czego sama jako człowiek potrzebuje i chciałaby doświadczyć.

 

fot. materiały prasowe

2 odpowiedzi na “Jucho powraca z kolejnym utworem “Wiosenny” [RECENZJA]”

Leave a Reply