VAGET prezentuje album “Duch gór” [PREMIERA]

VAGET to projekt muzyczny inspirowany kulturą pogańską, słowiańską i nordycką. Artysta dotychczas wydał w formie digitalowej dwa albumy. Jeden z nich zatytułowany “Duch gór”, ukazał się właśnie w formie fizycznej pod naszym patronatem medialnym.

fot. okładka albumu

Vaget zajmuje się produkcją muzyki w stylu dark folk, z klimatami pogańskimi, słowiańskimi i nordyckimi. Taka koncepcja towarzyszyła mu od dawna.

“Charakterystyczne brzmienia typowe dla kultury słowiańskiej inspirowały mnie do własnych poszukiwań. Głównym założeniem było przywołanie ducha folkloru, oddanie magii rytuałów, atmosfery średniowiecznych i pradawnych plemion północnej i środkowej Europy. Tak powstała płyta “Duch gór”.”

“Cechami charakterystycznymi utworów, które kreuję, są transowe, hipnotyzujące rytmy, rytualne wokalizy połączone z chórami, ambientowe przestrzenie dźwiękowe, dopełnione  nienachlaną elektroniką.”

Vaget nie porusza się tylko w jednym nurcie muzycznym, raczej jest to gatunkowy mariaż dark folku, neofolku, elektrofolku, muzyki szamańskiej i etnicznej, ale również można uznać go jako swoisty soundtrack filmowy.

*****

VAGET to jednoosobowy projekt, aktualnie ograniczony dostępem muzyków, wokalistów, „żywych instrumentów”, dlatego aby przywołać nastrój i klimat mrocznych czasów pogan, służą mu pomocą syntezatory, samplery jak i same sample instrumentów, perkusji, wokali i głosów.

“Duch Gór” to płyta eksperyment, unikalna ścieżka dźwiękowa z podróży do miejsc przesiąkniętych legendami i opowieściami związanymi z Duchem Gór.
Liczyrzepa lub inaczej Rzepiór przedstawiany jest jako starzec z długą, siwą brodą, podpierający się drewnianym kosturem. To strażnik natury i władca wszystkich szczytów, lasów i jezior znajdujących się w Karkonoszach. Atmosfera gór jesienią i legenda o mistycznym olbrzymie Duchu Gór stanowiła inspirację dla skomponowanych utworów.

Album w wersji fizycznej dostępny jest pod linkiem: https://allegro.pl/oferta/vaget-duch-gor-cd-10652738555

 

Leave a Reply