Roman Wróblewski z teledyskiem do “Big Hug”. Premiera płyty “3:47”

Pod koniec marca 2021 odbyła się premiera kolejnego wideoklipu promującego debiutancki, solowy album Romana Wróblewskiego. Utwór “Big Hug” znalazł się na płycie “3:47”, która ukazała się 7 kwietnia.

Teledysk został wyprodukowany w postindustrialnej przestrzeni parku przemysłowego Companhia União Fabril (CUF) w Barreiro, w Portugalii. Proces przygotowań wraz ze zdjęciami trwał ponad rok i był dwukrotnie przerywany przez ograniczenia, spowodowane panującą pandemią Covid_19. Za choreografię odpowiada Lucília Raimundo – urodzona w Mozambiku tancerka i choreografka, która od ponad 15 lat współpracuje z wieloma teatrami w Portugalii i Europie. Drugą tancerką występująca w wideoklipie jest Carolina Carloto, utalentowana portugalska artystka młodego pokolenia.

fot. okładka płyty

Początkowo ruchy oraz gesty miały opowiadać o miłości i lęku przed utratą kogoś bliskiego. Jednakże wraz z procesem rozprzestrzeniania się Covid_19, pomysł na choreografię naturalnie ewoluował do opowieści o wyjątkowości czasów, w których żyjemy.

Reżyserią oraz zdjęciami zajął się Andre Abrantini, portugalski reżyser, który jest także autorem drugiego wideo klipu do muzyki Romana Wróblewskiego pod tytulem „Jump”. Przy pracy nad „Big Hug”, Andre zdecydował się na zastosowanie czarno białego obrazu, podkreślając przeciwstawność głównych postaci. Ten trafny zabieg artystyczny podkreślił także kontrasty oraz kształty wyjątkowej przestrzeni postindustrialnej i wspaniale współgra z przejmującą melodią, graną na niskich rejestrach fortepianu.

*****

Czasami najlepsze pomysły to te, które nam się po prostu przytrafiają… Wydaje się, że pojawiają się znikąd, rodzą się w twoim umyśle w sposób, który wydaje się tajemniczy i prawie magiczny. To tak, jakby twoja świadomość zmusiła je do wyjścia na powierzchnię z powodów, których nie możesz jednoznacznie określić, a jednak jesteś zmuszony nadać ideom życie i kształt.

Debiutancki album fortepianowy polskiego pianisty Romana Wróblewskiego jest pięknym przykładem tego, co może się wydarzyć, gdy ogarnia cię ten inspirujący proces. Poprzedni rok 2020, mimo wielu przeciwności losu, okazał się przełomowy dla tego artysty. Pod koniec grudnia 2019 jego pierwszy solowy koncert w rodzinnym Trójmieście wyprzedał się w ciągu zaledwie kilku dni. Kolejne koncerty w Portugalii oraz przerwane przez pandemię tournee na Tajwanie, też cieszyły się dużym zainteresowaniem. Kilku miesięczny zastój spowodowany restrykcjami związanymi z Covid-19, Wróblewski wykorzystał na organizację akcji crowdfundingowej do pozyskania środków na wydanie albumu. Jego ostatnie koncerty w Lizbonie cieszyły się dużym powodzeniem i również wyprzedały się całkowicie.

Przekazywanie emocji i uczuć za pomocą fortepianu wymaga czegoś więcej niż tylko umiejętności technicznych, wymaga głębi i zrozumienia, a na debiutanckim albumie „3:47 AM”, który ukazuje się siódmego kwietnia 2021 roku, umiejętność Romana do robienia tego jest wszechobecna i wręcz namacalna.

„3:47 AM” jest w swej istocie bardzo filmowe. Aby to odzwierciedlić, Roman położył nacisk na stworzenie specjalnych teledysków do wielu utworów, współpracując z tancerzami, choreografami i reżyserami, takimi jak Hugo Marmelada, Lucília Raimundo, Andre Abrantini i Lua Carreira. Ostatecznie prawie każda kompozycja będzie miała swój wizualny akompaniament, ożywiając album jeszcze bardziej. W pewnym sensie sam świat ma wrażenie, jakby utknął o 3:47 nad ranem, znajdując się w stanie zawieszenia wywołanego pandemią. Życie nie jest ani w pełni przebudzone, ani w pełni uśpione. Jednak pomimo trudnych okoliczności, nadal istnieje możliwość przeżywania wyjątkowych chwil.

Ten album to idealna ścieżka dźwiękowa na nasze wyjątkowe czasy.

Album “3:47” można kupić tutaj: https://romanwroblewski.bandcamp.com/merch

 

Leave a Reply