Wojtek Mazolewski Quintet – “Smells Like Tape Spirit”. Reedycja albumu na 10-lecie

7 maja ukaże się wyjątkowa reedycja albumu Wojtek Mazolewski Quintet – “Smells Like Tape Spirit” przygotowaną z okazji 10. rocznicy wydawnictwa.

Tak szczególny jubileusz wymaga, by należycie go uczcić. Z tej okazji pojawi się materiał na wszystkich nośnikach: płycie winylowej, CD oraz kasecie magnetofonowej. Materiał został wzbogacony o 4 dodatkowe utwory nagrane w trakcie powstawania płyty, które nie znalazły się na pierwszym wydaniu.

Prace nad albumem trwały 2 lata. Proces doboru muzyków, kompozycji i współpracowników odbywał się powoli, ale konsekwentnie, a wszystko po to by jak najlepiej oddać twórczy zamysł płyty. W konsekwencji na albumie znalazło się 10 starannie dobranych kompozycji.

fot. Łukasz Dębowski

Na szczególna uwagę zasługuje proces realizacji i produkcji wymyślony przez lidera WMQWojciecha Mazolewskiego. Całość materiału została nagrana i wyprodukowana w sposób, w jaki rejestrowano sesje Johna Coltrane’a, Milesa Davisa, Charlesa Mingusa czy Beatlesów w latach 50tych i 60tych poprzedniego stulecia. Dokonano tego w specjalnie przygotowanym do tego celu w pełni analogowym studiu w Radio Gdańsk.

Zespół nagrywał w jednym pomieszczeniu, wszystko w czasie rzeczywistym, bez poprawek i ingerencji uzyskując swoje naturalne brzmienie. Po wielu próbach udało się zarejestrować materiał o wręcz audiofilskim charakterze.

Żeby pozostać wiernym idei nagrania płyty w stylu wielkich mistrzów, proces mixowania i wykończenia płyty również pozostał analogowy. Bez użycia żadnych efektów i przetworników płytę zmixowano na kolejną taśmę analogową. Pozwoliło to uzyskać ciepłe i miękkie wręcz aksamitne brzmienie.

Za produkcję całości materiału na płycie odpowiedzialny jest sam Wojtek Mazolewski. Realizacją nagrań zajął się Piotr Taraszkiewicz.

Wojtek Mazolewski Quintet nagrano w międzynarodowym składzie:
Oscar Torok – trąbka (Słowacja)
Marek Pospieszalski – sax
Joanna Duda – piano
Michał Bryndal – perkusja
Wojtek Mazolewski – bass

Autorem nietypowego projektu graficznego jest Adam Kamiński, który współpracował z Wojtkiem Mazolewskim wielokrotnie. Ostatnio m.in. przy pracy nad projektem albumu Pink Freud – Monster Of Jazz.

 

 

 

Leave a Reply