Dzieci PRL-u prezentują nowy singiel “Manipulacja”

Dzieci PRL-u to polski zespół rockowy, który swoją siedzibę ma w Ridgewood (Queens, NY). Niedawno grupa powróciła z nowym utworem “Manipulacja”.

Nazwa zespołu została zaczerpnięta z polskiej historii, gdzie przed 1989 roku, Polska była za żelazną kurtyną. Muzyka była wtedy jedną z form rebelii przeciwko systemowi politycznemu, a rock/punk rock głównym jej nurtem. Kreatywność w tamtych czasach wpłynęła na zespół i ich interpretacje muzyki.

fot. materiały prasowe

 

Nowy utwór “Manipulacja” to synteza ich fascynacji muzycznych. To także esencja twórczości zespołu, który garściami czerpie z klasycznych brzmień muzyki gitarowej, kojarzącej się głównie z latami 80. Dzieci PRL-u z nostalgią sięgają do form, które coraz rzadziej stają się nośnikiem emocji we współczesnym świecie muzycznym, nawet tym, gdzie prym wiodą starannie poprowadzone gitary. W ich twórczości jest też wiele niezbywalnej prawdy, bo tworzą w sposób zaangażowany, a co za tym idzie przekonujący. A potwierdzeniem tego jest ich premierowa propozycja, która jednak bardziej nosi znamiona twórczości zespołów takich jak Turbo, czy muzycznego podziemia lat 80., niż przebojowej klasyki chociażby Perfectu.

“Manipulacja” rozpoczyna się akustycznymi dźwiękami gitary, by nabrać rozpędu w niezwykle energetycznych, mocno zaznaczonych refrenach. Przemyślana konstrukcja całej kompozycji sprawia, że mamy do czynienia z doskonałym utworem, na dłużej pozostającym w pamięci. Pewna nostalgia, która pojawia się w tej piosence, dodaje tylko kolorytu całości. Tym bardziej, że za specyficznym klimatem i muzycznym dopieszczeniem, kryje się też ważny przekaz. To istotny numer w twórczości zespołu, odnoszący się z należytym szacunkiem do muzycznej przeszłości, ale świetnie prezentujący się również (chociażby poprzez realizację) w dzisiejszych czasach.

*****

Historia zespołu Dzieci PRL-u zaczęła się w 2010 roku, od spotkania grupy przyjaciół, zafascynowanych muzyką i swoimi polskimi korzeniami. Działalność rozpoczęli od grania coverów artystów z czasów PRL-u. Pierwszy koncert w 2010 roku w polskim klubie na Brooklynie i pozytywny odbiór, zapewnił im rozpoznawalność na polskiej scenie muzycznej w Nowym Jorku.

2017 rok był przełomowy i niezwykle ważny, ze względu na wydanie ich pierwszego albumu “Rymowanki”. Ich indywidualny, charakterystyczny styl muzyczny stworzył zestaw 7 oryginalnych piosenek w przystępnej do odbioru formie. Płyta dostepna jest w serwisach cyfrowych.

W 2020 roku zespół rozpoczął cykl cotygodniowych live streamów na ich kanale na YouTube, gdzie na żywo w każdy czwartek można oglądać ich występy: www.youtube.com/dzieciprl-u

Tworząc własną muzykę, grając supporty przed popularnymi zespołami z Polski oraz uczestnicząc w wydarzeniach charytatywnych, ugruntowali swoją pozycję na polsko-amerykańskim rynku muzycznym. Dzieci PRL-u rozwijają się jako zespół i społeczność oraz dążą do wzmocnienia polskich korzeni kulturalnych w NY i nie tylko.

“Gramy rocka oraz kultowe kawałki polskiej sceny altenatywnej.”

Skład:
Dawid – bass, wokal
Piotrek “Mlody” – gitara
Pawełek – gitara
Pawel “Mieczu” – bębny
Ania – skrzypce

 

Leave a Reply