Antoni Kopff – kompozytor, pianista i aranżer. Twórca przebojów “Do zakochania jeden krok” i “Bądź moim natchnieniem”

11 lutego 2021 zmarł kompozytor, pianista, aranżer, producent telewizyjny i autor muzyki do wielu piosenek Antoni Kopff. Na jego cześć przypominamy 10. utworów, do których artysta napisał muzykę.

Antoni Kopff był autorem ok. 80 piosenek napisanych dla Kabaretu Olgi Lipińskiej (1993–2004) oraz producentem muzycznym festiwali w Opolu, Mrągowie i Sopocie. W latach osiemdziesiątych promował młodych polskich wykonawców, m.in. na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Młodzieżowej w Katowicach w 1983 roku odkrył zespół Universe, który zaprosił następnie do Opola. Był pomysłodawcą i założycielem grup wokalnych Partita i Familia.

Fot. Youtube/@universepl

 

Antoni Kopff urodził się 19 sierpnia 1944 roku w Tarnowie. Był polskim pianistą, kompozytorem, autorem muzyki do wielu piosenek i producentem telewizyjnym.

Studiował na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej i Wydziale Wychowania Muzycznego Studium Nauczycielskiego w Krośnie. W latach 1966-1970 Kopff współtworzył zespół wokalno-instrumentalny Rybałci, który powstał w 1966 roku w Krośnie. Swoje umiejętności muzyczne realizował w zespołach muzycznych działających przy Zakładowym Domu Kultury “Górnika – Naftowca” i Pałacyku Kaczkowskich tzw. Szklana Grota. Zmarł 11 lutego, w wieku 76 lat.

10. ” Kiedy wiosna buchnie majem” – Partita.

 

9. “Ktoś między nami” – Anna Jantar & Zbigniew Hołdys.

 

8. “Czekamy na wyrok” – Grupa Moment (Majka Jeżowska, Krystyna Prońko, Piotr Schulz)

 

7. “Całe życie czekam” – Michał Bajor.

 

6. “Każdy swego Pana ma” – Jola Jaszkowska.

 

5. “Przepis na świat” – Bajm.

 

4. “Nie wierz mi, nie ufaj mi” – Anna Jantar.

 

3. “Bądź moim natchnieniem” – Andrzej Zaucha.

 

2. “Piosenka spod welonu” – Irena Jarocka.

 

1. “Do zakochania jeden krok” – Andrzej Dąbrowski.

 

 

Leave a Reply