Sinfonia Carpathia z wykonaniem utworów “Mario, czy już wiesz?” i “Paśli Pasterze Woły”

W okresie świątecznym swoją premierę miały klipy do dwóch utworów – kolędy pt. „Mario, czy już wiesz?” oraz pastorałki “Paśli Pasterze Woły”.
Utwory zostały wykonane przez orkiestrę Sinfonia Carpathia pod batutą Wojciecha Zwierniaka oraz solistów: Ewę Novel i Tomasza Jarosza.

Oryginalne aranżacje napisane zostały przez altowiolistkę orkiestry Ewę Borcz.

Sytuacja związana z pandemią uniemożliwiająca muzykom koncerty przed publicznością, zmotywowała artystów do stworzenia wyjątkowego dzieła, które pozwoli odbiorcom i miłośnikom zarówno muzyki klasycznej jak i popularnej odkrycie kolęd w zupełnie nowym wydaniu.

Projekt został częściowo sfinansowany ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID – 19.

fot. materiały prasowe

Wykonanie tych dwóch utworów przez Sinfonię Carpathię pozwoliło rzucić nieco inne światło na pieśni, które kojarzą się przede wszystkim ze szczególnym czasem Świąt Bożego Narodzenia. Orkiestrowa aranżacja przełamała pewną konwencję, dzięki czemu każdy z tych dwóch utworów odnajduje się doskonale także w rzeczywistości poświątecznej. Szczególnie dobrze to słychać w kolędzie “Mario, czy już wiesz?”, z której udało się wydobyć większy uniwersalizm. Do tego dochodzi przejmująca, niezwykle emocjonalna interpretacja Ewy Novel. Pewien dramatyzm został jednak utrzymany przez genialną orkiestrę. Na szczęście udało się uniknąć nadmiernego patosu, dzięki czemu mamy do czynienia z czymś artystycznie doskonałym. Najwyższy poziom wykonawstwa staje się istotnym nośnikiem jakości, wzbudzającym chociażby chęć odbierania muzyki na żywo, a co za tym idzie znalezienia się na koncercie Sinfonii Carpathii. Miejmy nadzieję, że ten piękny impuls stanie się zwiastunem czegoś dobrego, na co wszyscy czekamy w tej trudnej dla wielu rzeczywistości.

*****

Sinfonia Carpathia to orkiestra, w której skład wchodzą absolwenci polskich i zagranicznych uczelni muzycznych, pochodzący z Sądecczyzny. Orkiestra działa z ramienia Stowarzyszenia Artystycznego „Carpathian”, którego celem jest propagowanie muzyki i młodego pokolenia twórców oraz wykonawców na terenie regionu oraz poza jego granicami. Misją artystów jest tworzenie ambitnej i profesjonalnej formacji, opartej na przyjaźni i pasji do muzyki. Podstawowy skład instrumentalny Sinfonii Carpathii to kwintet smyczkowy, rozszerzany przy okazji większych wydarzeń o pozostałe sekcje. Orkiestra wykonuje zróżnicowany repertuar, od dzieł kompozytorów klasycznych i współczesnych, po wielkie dzieła muzyki filmowej. Efektem pracy artystów są koncerty, które dają im możliwość prezentacji swoich umiejętności, a publiczności odbioru wrażeń muzycznych na najwyższym poziomie.

 

fot. materiały prasowe

Leave a Reply