10. najpopularniejszych piosenek Andrzeja Piasecznego [ZESTAWIENIE]

6 stycznia jeden z najpopularniejszych polskich wokalistów obchodził kolejne urodziny. Andrzej Piaseczny, bo o nim mowa, ma na koncie wiele przebojów i świetnie przyjętych albumów nie tylko solowych. Z tej okazji wybraliśmy dziesięć najpopularniejszych piosenek wokalisty.

fot. Paulina Breitkopf

Urodził się w Pionkach koło Radomia. Od najmłodszych lat interesował się muzyką, śpiewał w szkolnym zespole Cavatina (jako jedyny wokalista wśród ośmiu dziewcząt). Po ukończeniu liceum w klasie o profilu biologiczno – chemicznym rozpoczął studia na WSP w Kielcach, kierunek – wychowanie muzyczne. Miał nadzieję spotkać tam osoby, z którymi mógłby założyć zespół. I tak się stało – w 1992 roku artysta przyłączył się do grupy Mafia.

Zanim jednak zespół nagrał swój pierwszy album, Andrzej wystąpił w konkursie młodych talentów we Wrocławiu, w koncercie Debiutów na Festiwalu w Opolu, oraz zorganizował w Kielcach swój pierwszy solowy koncert. „Mafia” – pierwsza płyta zespołu, spodobała się wytwórni Zic-Zac, z którą później grupa podpisała kontrakt. Na krążku znalazł się między innymi utwór „Wishing Well” z repertuaru zespołu Free, a „Krótka piosenka o miłości” z tekstem Andrzeja i muzyką Zdzisława Zioło stała się hymnem Festiwalu w Jarocinie’ 93.

W lutym 1995 roku ukazał się drugi album zespołu, zatytułowany „Gabinety”. Singlem promującym płytę była ballada „Noce całe”, jednak na krążku w większości znalazły się bardziej rockowe utwory.

Jeszcze w tym samym roku nakładem niewielkiej wytwórni płytowej „Ara” ukazał się krążek Roberta Chojnackiego zatytułowany „Sax & Sex”. Początkowy plan zakładał, że Andrzej napisze jedynie teksty na te płytę, a w rezultacie zaśpiewał prawie wszystkie piosenki. Album odniósł ogromny sukces, rozszedł się w ponad 800 tysiącach egzemplarzy.

W 1996 roku ukazała się płyta „FM”, ostatnia jaką Andrzej nagrał z Mafią. Promowały ją utwory „W świetle dnia” i „Imię deszczu”. Była to najbardziej popowa płyta zespołu.

W styczniu 1998 roku ukazał się pierwszy solowy album Andrzeja, zatytułowany po prostu „Piasek”. W kilka miesięcy osiągnął status „Platynowej Płyty”. Single „Mocniej?” i „Jeszcze bliżej” szybko stały się przebojami.

Popers” – kolejny album Andrzeja ukazał się w 2000 roku. Do współpracy przy jego tworzeniu Artysta zaprosił m.in. Ewę Bem, z którą zaśpiewał utwór „Pół mnie, ciebie pół”, wybitnego muzyka jazzowego Wojciecha Karolaka, basistę Vaila Johnsona i saksofonistę Erica Marienthala. Kolejny album zatytułowany po prostu „Andrzej Piaseczny”, ukazał się w listopadzie 2003 roku.

W 2005 roku ukazała się najnowsza, czwarta już solowa płyta artysty – „Jednym tchem”. Promował ją singel pod tym samym tytułem, a także „Z głębi duszy” i „Tej nocy”. W styczniu 2008 swoją premierę miał najnowszy singiel Andrzeja „15 dni”, promujący jubileuszową płytę Andrzeja z Jego największymi przebojami. 30 marca 2009 ukazała się najnowsza płyta Andrzeja – w całości skomponowana przez Seweryna Krajewskiego pt. „Spis rzeczy ulubionych”.

Jesienią 2011 roku Andrzej Piaseczny otrzymał propozycję wzięcia udziału w talent show „The Voice of Poland” (TVP2) , gdzie został jurorem i trenerem. Zasiadł w fotelu obok takich gwiazd, jak : Kayah, Nergal i Ania Dąbrowska.

20 stycznia 2012 na rynku muzycznym ukazuje się siódma solowa płyta Andrzeja Piasecznego zatytułowana „To co dobre”. Pieczę producencką sprawował Henry Hirsh, znany ze współpracy z Lennym Kravitzem czy też Madonną. Singlem promującym album została wybrana piosenka – „ To co dobre, to co lepsze”. W tym samym roku pojawił się w sprzedaży kolejna płyta nagrana z Sewerynem Krajewskim – “Zimowe piosenki“.

Kalejdoskop” – niezwykłe wydawnictwo muzyczne ukazuje się na rynku 24 marca 2015. Płyta zawierająca autorskie interpretacje znanych utworów oraz dwa utwory premierowe, nagrana została z towarzyszeniem słynnej holenderskiej Metropole Orkest. Album już w dniu premiery uzyskał status platynowej płyty.

W 2017 roku ukazała się kolejna dobrze przyjęta płyta “O mnie, o tobie, o nas“.

Pierwsza koncertowa płyta Andrzeja Piasecznego “25+” z największymi przebojami w nowych brawurowych wersjach to już rok 2018.

 

10. “Noce całe”. Piosenka znalazła się na płycie “Gabinety”, nagranej wspólnie z zespołem Mafia w 1995 roku.

 

9. “Z głębi duszy”. 3 września 2005 roku wokalista wystąpił podczas Festiwalu w Sopocie, na którym odebrał główną nagrodę Bursztynowego Słowika za ten utwór. Piosenka znalazła się na płycie “Jednym tchem”.

 

8. “Mocniej”. To jeden z najpopularniejszych utworów, który pokochały rozgłośnie radiowe. Piosenka znalazła się na pierwszej solowej płycie wokalisty, zatytułowanej po prostu “Piasek”.

 

7. “Imię deszczu”. Ten utwór nagrany wspólnie z zespołem Mafia, został wydany na albumie “FM” w 1996 roku.

 

6. “Szczęście jest blisko”.  Utwór pochodzi z trzeciego albumu studyjnego Andrzeja Piasecznego, wydanego 10 listopada 2003 roku.

 

5. “Chodź, przytul, przebacz”. Współpraca z Sewerynem Krajewskim to kolejny sukces na artystycznej drodze Andrzeja Piasecznego. Ten przebój znalazł się na płycie “Spis rzeczy ulubionych”. Rok 2009.

 

4. “Jeszcze bliżej”.  To drugi po “Mocniej” przebój wokalisty z pierwszej solowej płyty, zatytułowanej “Piasek”.

 

3. “Śniadanie do łóżka”. Teledysk z piosenką Andrzeja Piasecznego promująca komedię “Śniadanie do łóżka”. Piosenka ma ponad 18 mln odsłon na YouTube. Rok 2010.

 

2. “Niecierpliwi”. Sukces płyty nagranej wspólnie z Robertem Chojnackim przerósł najśmielsze oczekiwania. Album przyniósł kilka niekwestionowanych przebojów.

 

1. “Prawie do nieba”. To jeden z największych przebojów wokalisty, który do dziś jest śpiewany przez kolejne pokolenia fanów. Piosenka pochodzi z płyty “Sax & Sex”, nagranej z Robertem Chojnackim. Rok 1995.

 

 

Jedna odpowiedź do “10. najpopularniejszych piosenek Andrzeja Piasecznego [ZESTAWIENIE]”

Leave a Reply