Siostry Łotry z albumem “Pierwszy Lot Ptaka”

18 grudnia miała miejsce premiera debiutanckiego albumu Siostry Łotry. To kolejna emanacja działań muzyczno-artystycznych Sióstr Kępisty, czyli Julii i Marii. Wcześniej tworzyły i współtworzyły zespoły Kępisty Quartet i Uha Uha.

Siostry Łotry “Pierwszy Lot Ptaka” czyli piosenka humanistyczna.

Jedenaście autorskich piosenek z zadziornie literackim tekstem. Wnikliwym, blisko człowieka – stąd „piosenka humanistyczna”.

Siostry Łotry to skład nie do podrobienia. Cztery osoby – całe bogactwo brzmień. Na pierwszym planie słyszymy siostry Kępisty. Julia jest autorką tekstów, śpiewa i gra na wiolonczeli. Maria gra na wibrafonie.

fot. Magdalena Kępisty

Ponadto słyszymy kontrabas Karola Gadzało, perkusję Wojtka Sobury, elektronikę i różne dodatki: m.in. flet, gitarę, piłę i ukulele.

Teksty na płycie są przejmujące, szczere, kobiece. Autorka w sposób lekki, często żartobliwy porusza tematy, które aż proszą się o komentarz. Tematy nie zawsze miłe, nie zawsze łatwe, a jednak robi to w sposób tak wdzięczny, że chce się przy tym tańczyć.

Płyta „Pierwszy lot ptaka” to pierwszy album zespołu. Znajdują się na nim single „Dinozaur” i „Łyse konie”. Stylowa, czarno-biała okładka zawiera książeczkę z tekstami i ilustracjami Weroniki Tarki. Niezwykłą atmosferę krążka odczuwa się nie tylko za sprawą wpadającej w ucho, różnorodnej muzyki i osobistych tekstów, ale też dlatego, że słychać w nim wdzięk siostrzanej relacji i zwykłą ludzką humanistyczną przyjaźń.

Gościnnie zagrali: Jerzy „Słoma” Słomiński i Piotr „Łycha” Łyszkiewicz.

Piosenka humanistyczna – powinnaś opatentować to sformułowanie i jechać z nim ku przyszłości. (…) Udowodniłaś wielu innym wokalistkom, że nie należy bać się trudnych, polskich słów. – Ten Typ Mes

Już teraz rozumiem, jak powiedziałaś, że piszecie piosenki humanistyczne. (…) Biła od was prawda. – Ania Rusowicz

Wydaje mi się, że możecie bardzo poważnie zamieszać na tej scenie muzycznej w naszym kraju. (…) Jesteście tak niemodni, że aż tworzycie własną modę! – Hirek Wrona

Słuchaj płyty “Pierwszy lot ptaka” w streamingu: https://ffm.to/SiostryLotryLotPtaka?smclient=b08297c1-2ee8-4334-8cf7-2d1b5de861ef&smconv=4dc3414f-9e36-4890-bcf8-04630f469c2b&smlid=2&utm_source=salesmanago&utm_medium=email&utm_campaign=default

 

Leave a Reply