“Psy Pawłowa”, czyli oficjalna zapowiedź płyty projektu Bończyk / Krzywański / Nowak

Płyta “Czarno-białe ślady” grupy Bończyk / Krzywański / Nowak ukaże się 29 stycznia 2021 r. Album jest zapisem koncertu w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna. Singlem promującym to wydarzenie jest utwór “Psy Pawłowa”.

„Czarno-białe ślady” to projekt, który powstał w 2013 r. z okazji kolejnej smutnej rocznicy odejścia Grzegorza Ciechowskiego. Koncert odbył się przy ul. Mysiej 3 w Warszawie w niegdysiejszej siedzibie cenzury. Występ został na tyle ciepło przyjęty, że… „Czarno-białe ślady” trwają już ponad siedem lat, a początkowo dwuosobowy skład – Jacek Bończyk, Zbigniew Krzywański – powiększył się o Kubę Nowaka. W październiku 2020 r., na zaproszenie Kamila Wicika, w Radiu Gdańsk odbył się intymny koncert, który najpierw został zarejestrowany, a teraz ukazuje się na płycie.

Projekt „Czarno-białe ślady” powstał w grudniu 2013 roku, w wyniku chęci zagrania koncertu przy okazji kolejnej smutnej rocznicy odejścia Grzegorza. Z racji, że nie mogliśmy być wtedy razem, jak co roku, w toruńskiej Od Nowie, postanowiliśmy zagrać w jakimś miejscu w Warszawie. Wybór padł na świeżo udostępnioną przestrzeń przy Mysiej 3, w niegdysiejszej siedzibie cenzury.

*****

Wieczór udał się nadzwyczajnie, a koncert został bardzo ciepło przyjęty, więc postanowiliśmy, że powtórzymy ten materiał, jeśli tylko nadarzy się jakaś sprzyjająca okoliczność. I tak minęło 7 lat… Zagraliśmy w ciągu tych lat wiele koncertów: w klubach, w salach teatralnych i koncertowych, byliśmy na kilku festiwalach. Występowaliśmy najpierw w duecie, a z czasem dołączył do nas Kuba, dopełniając wspólne satysfakcjonujące brzmienie. Dzięki zaproszeniu Kamila Wicika, mogliśmy w październiku 2020 roku zagrać koncert w Radiu Gdańsk i zarejestrować go, dzięki czemu „Czarno-białe ślady” stały się płytą. I tyle historii.

Taki czas.

Kiedy uzgadnialiśmy termin zapisu koncertu – nikt z nas nie spodziewał się, że będzie to koncert bez udziału publiczności. Do tej chwili nie doświadczyliśmy tego jak to jest grać i nie mieć tzw. „zwrotnej”. Cieszyliśmy się po prostu, jak zwykle, na myśl o kolejnym koncercie, kiedy teksty i dźwięki odnajdywały swoje bezpośrednie odbicie w reakcji fanów, wspólnym frazowaniu czy energii, która dla nas artystów jest jak narkotyk. Potrzebujemy jej, chcemy tego i tak właściwie dla niej wychodzimy na scenę. To przecież jasne.

Za nami niezwykłe doświadczenie.

Zagraliśmy zamknięty, wręcz intymny koncert, sprawiając sobie przyjemność występu w świetnym miejscu, w otoczeniu zawodowych realizatorów, prezentując nowe wersje znanych republikańskich utworów. Ale w szczególny sposób dotarło też do nas, że każdy przekaz czy artystyczna wiadomość – musi mieć możliwość dotarcia do odbiorcy. Potrzebujemy tej relacji jak tlenu. A pozbawieni jej pozwalamy na zadawanie zbyt wiele bezradnych pytań o sens naszej drogi.

Zapis i przebieg tej sesji nagraniowej poleciał w radiowy eter i pozostanie na tej płycie. Zawsze warto zostawić po sobie jakieś ślady.

Bończyk/Krzywański/Nowak

Czerń i biel – to zawsze były rozpoznawalne barwy Republiki. Podążając tymi śladami Zbyszek Krzywański – ceniony gitarzysta tego zespołu – wraz z Jackiem Bończykiem i Kubą Nowakiem zagrali koncert wypełniony nowymi, akustycznymi wersjami utworów znanych z płyt kultowego zespołu.

Tracklista:

Psy Pawłowa (muz. Grzegorz Ciechowski; sł. Grzegorz Ciechowski)

Odchodząc (muz. Grzegorz Ciechowski, Zbigniew Krzywański; sł. Grzegorz Ciechowski)

Arktyka (muz. Grzegorz Ciechowski; sł Grzegorz Ciechowski)

Tu jestem w niebie (muz. Grzegorz Ciechowski, Zbigniew Krzywański, Sławomir Ciesielski, Leszek Biolik; sł. Grzegorz Ciechowski)

Przeklinam cię za to (muz. Grzegorz Ciechowski, Zbigniew Krzywański, Sławomir Ciesielski, Leszek Biolik; sł. Grzegorz Ciechowski)

Tak tak to ja (muz. Grzegorz Ciechowski; sł. Grzegorz Ciechowski)

Nie pytaj o Polskę (muz. Grzegorz Ciechowski; sł. Grzegorz Ciechowski)

Biała flaga (muz. Grzegorz Ciechowski; sł. Grzegorz Ciechowski)

Tobie wybaczam (muz. Grzegorz Ciechowski; sł. Grzegorz Ciechowski)

Obcy astronom (muz. Grzegorz Ciechowski, Zbigniew Krzywański; sł. Grzegorz Ciechowski)

Koniec czasów (muz. Grzegorz Ciechowski, Zbigniew Krzywański; sł. Grzegorz Ciechowski)

 

Jedna odpowiedź do ““Psy Pawłowa”, czyli oficjalna zapowiedź płyty projektu Bończyk / Krzywański / Nowak”

Dodaj komentarz