10. najpopularniejszych piosenek Anny Marii Jopek

Kilka dni temu Anna Maria Jopek obchodziła swoje 50 urodziny. Z tej okazji chcieliśmy przypomnieć 10. najpopularniejszych (lub też najciekawszych) piosenek wokalistki. Artystka na przestrzeni lat stworzyła wiele, często mniej komercyjnych albumów, które jednak za każdym razem przyciągały nową rzeszę słuchaczy.

Jako wokalistka, wymyka się ramom współczesnej muzyki rozrywkowej, nie bojąc się nieszablonowych projektów. Muzykalność Jopek oraz jej barwa głosu nie daje się zamknąć w jednym gatunku muzycznym.

fot. Robert Wolański

Nagrywała płyty popowe, etniczne, ludowe, a także jazzowe, zawsze dalekie od przewidywalności i tego, co aktualnie było modne na polskim rynku muzycznym.

Koncertowała na całym świecie – od USA i Kanady, przez całą Europę, aż po Japonię, gdzie zaśpiewała podczas Tokyo Jazz Fesival. Występowała w Hollywood Bowl, Royal Festival Hall, w operach w Tokio i Tel Awiwie, w klubie Blue Note Tokyo w Melbourne, a nawet w Carnegie Hall. Nagrywała w studiach Real World u Petera Gabriela, Abbey Road w Londynie i Power Station w Nowym Jorku.

Występuje u boku światowych sław, jak Pat MethenyBobby McFerrinBranford MarsalisChristian McBrideRichard BonaManu KatchéGonzalo Rubalcaba czy Mino Cinélu. Pojawiła się nawet na jednej scenie z jej wielką muzyczną miłością – Stingiem.

W 2015 została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej, oraz za popularyzowanie polskiej muzyki na świecie.

10. “Teraz i tu”. Pierwszy singel promocyjny artystki zapowiadający album “ID” z międzynarodowymi gośćmi. Rok 2007. Piosenka znalazła się też na albumie koncertowym “JO & CO”. Słowa do utworu napisał Marcin Kydryński. Muzyka – Anna Maria Jopek.

9. “Jeżeli chcesz”. Piosenka znalazła się na płycie “Bosa” wydanej w 2000 roku.

8. “Możliwe”. Piosenkę można znaleźć na płycie koncertowej “Farat”, która ukazała się w 2003 roku.

7. “Tam gdzie nie sięga wzrok”. Piosenka znalazła się na płycie “Upojenie” nagranej wspólnie z Patem Metheny. Album ukazał się w 2002 roku, a w 2008 pojawiła się jego reedycja.

6. “Na dłoni”. Piosenka promowała szósty album wokalistki zatytułowany “Nienasycenie”. Płyta została wydana w 2002 roku, a singiel ukazał się także osobno w formie fizycznej.

5. “Szepty i łzy”. Ten wyjątkowy utwór skomponował sam Wojciech Kilar. W piosence usłyszymy trąbkę Tomasza Stańki. Wydany w 2000 roku singiel promował albumy “Bosa”, “Barefoot” oraz zbiór największych kompozycji Kilara – “The Best”.

4. “Wspomnienie”. Ten utwór recytowany przez Michała Żebrowskiego znalazł się na jego płycie. Chociaż to gościnny udział wokalistki, to swego czasu stał się ważnym momentem w życiu artystki. Piosenka została zaakceptowała przez rozgłośnie radiowe, a udział Anny Marii Jopek, obok Katarzyny Nosowskiej i Kasi Stankiewicz przyniósł płycie Żebrowskiego dużą popularność.

3. “Ja wysiadam”. Utwór znalazł się na trzeciej płycie wokalistki “Jasnosłyszenie”, która ukazała się w 1999 roku.

2. “Joszko Broda”. “Kiedy Joszko gra każdy w zdumieniu go słucha”… Ten utwór pochodzi z debiutanckiej płyty wokalistki zatytułowanej “Ale jestem”. To jedna z tych piosenek Jopek, która do dziś broni się oryginalnością, charakterystyczną melodią, która wyniosła ten utwór już w 1997 roku jako jeden z najważniejszych w dorobku artystki. Oczywiście w utworze pojawia się sam Joszko Broda. Podobno dziś ta piosenka pojawia się na lekcjach języka polskiego.

1. “Ale jestem”. Jeden z największych przebojów, który można uznać za jej debiut, bo ukazał się na jej pierwszym albumie wydanym w 1997 roku. Z tym utworem wokalistka reprezentowała Polskę w konkursie Eurowizji. Muzykę skomponował Tomasz Lewandowski do słów Magdy Czapińskiej.

Leave a Reply