Premiera albumu Il Canto – “Najpiękniejsze Kolędy”

To propozycja dla tych, którzy przez lata bezskutecznie poszukiwali kolęd w interpretacji zespołu wokalnego Il Canto. Ukazuje się reedycja wydanej w 1992 roku płyty światowej sławy polskich artystów, o których w samych superlatywach pisał, chociażby prestiżowy dziennik “Washington Post”.

Album “Najpiękniejsze kolędy Il Canto” zawiera 26 kolęd, które wokaliści Il Canto przepięknie zaśpiewali w kilku językach, oprócz polskiego, choćby po angielsku, niemiecku i francusku. Barbara Janowska, Wanda Laddy (soprany), Robert Lawaty (kontratenor), Cezary Szyfman (baryton), Mariusz Gebel (kontratenor; w utworach: 9, 11, 13, 14, 15, 16) i Michał Straszewski (bas, kierownik zespołu), z wielkim kunsztem i ogromnym wyczuciem zinterpretowali między innymi “Wśród nocnej ciszy”, “Lulajże Jezuniu”, “Oj maluśki, maluśki”, “Stille Nacht”, “The Little Drummer Boy”, czy “Entre le boeuf et L’âne”.

Na płycie “Najpiękniejsze kolędy Il Canto” wrażenie robi nie tylko niesamowity warsztat muzyków Il Canto, lecz również swoboda wykonania oraz niesamowite brzmienie, które sprawia, że słuchacz odnosi wrażenie, iż to jedna osoba śpiewa sześcioma głosami, bo tak wspaniale się one ze sobą spajają. Warto przypomnieć, że niektóre zawarte na albumie wykonania kolęd, zarejestrowane w 1991 roku, uznane zostały za modelowe.

Nagrania kolęd na płytę “Najpiękniejsze kolędy Il Canto” zrealizowano w Studiu Polskiego Radia S1 (obecnie Studio Koncertowe im. Witolda Lutosławskiego) w październiku 1991 roku. Reżyserami nagrań byli Lech Dudzik i Gabriela Blicharz, która odpowiadała także za mastering.

Przypomnijmy, że Il Canto to kameralny zespół wokalny istniejący od 1984 roku. Powstał z myślą o przywróceniu oryginalnego brzmienia muzyki świeckiego renesansu, aczkolwiek wokaliści specjalizują się w wykonywaniu muzyki różnych epok, także muzyki popularnej z XX wieku. W dorobku Il Canto są też muzyka staropolska, chorały gregoriańskie, czy muzyka barokowa. Zespół stworzył rozpoznawalne brzmienie, ma swój styl. Il Canto ceni się również za to, że swymi znakomitymi wykonaniami są w stanie zastąpić duży chór, na co zwrócił uwagę wspomniany recenzent z “Washington Post”.

 Il Canto  ma na swym koncie liczne prestiżowe międzynarodowe nagrody. Jest też laureatem Fryderyka 1996.

Tracklista płyty “Najpiękniejsze  kolędy Il Canto”:

 1. Wśród nocnej ciszy
 2. Anioł pasterzom mówił
 3. Gdy się Chrystus rodzi
 4. Gdy śliczna Panna
 5. Ach, ubogi żłobie
 6.   Lulajże Jezuniu
 7. Triumfy Króla Niebieskiego
 8. Oj maluśki, maluśki
 9. Światło rozjaśniło się
 10. Witaj Jezu przenasłodszy
 11. Ozdobnie chwałę Jemu
 12. Nuż my dziś krześcijani
 13. Anjołowie zaśpiewali
 14. Dzieciątko się narodziło
 15. Wesoły nam ten-to dzień Pan sprawił
 16. Pieśń o narodzeniu Pańskim
 17. Es ist ein Ros entsprungen
 18. Singt und klingt
 19. Stille Nacht
 20. Entre le boeuf et L’âne
 21. Les Anges dans nos campagnes
 22. Szczo to za predivo
 23. Nowa radist’ stała
 24. A Child This Day Is Born
 25. The Little Drummer Boy
 26. Kolęda

 

Leave a Reply