Nowy album “Tribe” polsko-norweskiego zespołu Nelle Trio

„Tribe” to nowy album polsko-norweskiego zespołu Nelle Trio, który swoją premierę miał 18 listopada. Tematem przewodnim płyty jest emigracja.

Album „Tribe” zespołu Nelle Trio w ośmiu utworach stara się przybliżyć słuchaczom to, co kryje się za przeprowadzką do innego kraju. Można tu także odnaleźć poetycki obraz duńskiego społeczeństwa. Kompozycje przeplatane są krótkimi fragmentami muzycznych deklaracji dotyczących istotnych tematów, jak: równość, jedność w różnorodności, demokracja, pochodzenie, religia. Muzycy od 12 lat mieszkają w Danii, współtworząc tamtejszą scenę muzyczną.

fot. Hubert Grygielewicz

“Nasz bagaż emigracyjnych doświadczeń jest już na tyle duży, że naturalnie stworzył się z tego motyw przewodni płyty.

O emigracji lubimy mówić jako o „twardym resecie”, który pozwala pozbyć się przyzwyczajeń i zacząć zupełnie od nowa. Emigracja daje poczucie, że można sobie poradzić wszędzie. Jednak koniec końców stworzenie prawdziwych więzi jest możliwe z ludźmi o podobnych przeżyciach.” – mówi Radek Wośko.

“Na początku emigracja to fascynacja, podekscytowanie, dużo emocji. Z czasem zauważa się kolejne wyzwania komunikacyjne, organizacyjne, kulturowe. Emigracja to nieustanny bodziec do rozwoju. Z drugiej strony to ciągła tęsknota i akceptacja utraty pewnych doświadczeń bezpowrotnie. I w końcu jest to też konieczność zmian, pracy nad charakterem, definiowanie siebie na nowo, radzenie sobie z samotnością i tęsknotą.” – dodaje Karolina Śmietana.

Utwory na płycie odzwierciedlają różnorodność emocji związanych z próbą adaptacji w nowej przestrzeni, wśród ludzi z innej kultury. Muzyka na płycie oddaje emocje, które towarzyszą emigrantom – w kompozycjach słychać: tęsknotę, siłę, rozczarowanie, wiarę, pragnienia i zwątpienia.

Zespół Nelle Trio to: Karolina Śmietana, Radek Wośko i Stian Swensson, czyli polsko -norweski skład muzyków, którzy mieszkają i pracują w Danii. Poza muzyką łączy ich emigracja, którą określają „twardym resetem”. Na kanwie doświadczeń związanych z życiem poza ojczyzną powstał album „Tribe”, na którym gościnnie wystąpiło ponad 30 emigrantów z różnych części świata. Album promuje singiel „Forgotten Women”. Płyta ukazała się w Polsce 18 listopada nakładem wytwórni EastSea Records.

 

fot. okładka płyty

Dodaj komentarz