Zakopower zaprezentował utwór “Hej Hanno!” w urodziny Agnieszki Osieckiej

Agnieszka Osiecka urodziła się 9 października 1936 roku. Zespół Zakopower postanowił uczcić tę rocznicę prezentując swoje wykonanie utworu „Hej Hanno!”.

Utwór „Hej Hanno” został wykonany po raz pierwszy przez Sebastiana Karpiela Bułeckę podczas koncertu finałowego konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” w 2016 roku.

Sebastian Karpiel Bułecka o utworze „Hej Hanno!”:

Piosenkę pamiętam jeszcze z dzieciństwa w wykonaniu Tadeusza Woźniaka, szczególnie wrył mi się w pamięć tęskny zaśpiew „Hej Hanno!”. Pierwszy raz piosenkę miałem przyjemność wykonać we wspólnym koncercie z Kasią Lassak, która zaprosiła mnie do swojego występu jako laureatka konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”. Bliski jest mi tekst nawiązujący do miejsca, w którym się wychowałem. Pani Agnieszka lubiła Zakopane, spędziła tam pierwsze lata swojego życia, sięgnięcie po tę piosenkę, to taka nasza próba znalezienia wspólnego mianownika ze światem Pani Agnieszki.

Agata Passent o wykonaniu piosenki „Hej Hanno!” Przez zespół Zakopower:

Zakopower z góralską duszą i muzycznym kunsztem odkrywa kolejne znaczenia piosenek Agnieszki Osieckiej. Zaczęliśmy w ramach koncertu „Pamiętajmy o Osieckiej” kilka lat temu, a pieśń się niesie po obu stronach Tatr.

Zakopower zadebiutował na polskim rynku muzycznym płytą „Music Hal” wydaną w 2005 roku. Album został znakomicie przyjęty przez publiczność (złota płyta) i przyniósł zwycięstwo nieznanemu wówczas nikomu zespołowi w Opolu oraz na Top Trendach w 2005. Druga płyta zespołu „Na siedem” (2007) rozeszła się w ogromnym jak na polskie warunki nakładzie ponad 600.000 egzemplarzy. Gościnnie udzielił się na krążku, zafascynowany twórczością Zakopower – Nigel Kennedy. Za tę płytę Zakopower został uhonorowany nagrodą Fryderyk w kategorii Album roku Etno/Folk! Trzeci album – „Boso”, to wielki sukces zespołu, 3 Fryderyki, Złota Superpremiera na Festiwalu w Opolu, potrójna premiera za sprzedaż, a singiel „Boso” długie miesiące pozostawał na 1 miejscu większości list przebojów. Czwarty album studyjny „Drugie pół” (2015) – to wzbogacenie sprawdzonego już „zestawu” o klasyczne instrumenty smyczkowe Atom String Orchestra. Niedługo po premierze album osiągnął status złotej płyty. Ostatni album Zakopower i Atom String Quartet (2017) to efekt zwrotu do źródeł, czyli kultury ludowej we współpracy z kwartetem.

fot. materiały prasowe

 

Leave a Reply