20 – lecie płyty “Mozaika” Kasi Cerekwickiej

Kilka dni temu minęło 20 lat od ukazania się debiutanckiej płyty “Mozaika” Katarzyny Cerekwickiej. Z tej okazji przywołujemy kilka wspomnień związanych z tym albumem.

“Mozaika”, czyli debiutancki album Kasi Cerekwickiej wydany został 25 sierpnia 2000 roku. Wokalistce udało się do współpracy zaprosić wielu znakomitych kompozytorów i producentów. Za muzykę odpowiadali Marcin Nierubiec, Szymon Wysocki, Paweł Zarecki, Grzegorz Piotrowski, a także sama Kasia.

Nie każdy pamięta, że za teksty odpowiadał Jacek Cygan (autor trzech z jedenastu propozycji), a także Kasia Nowicka, Andrzej Tuławski, Małgorzata Kościelniak i Grażyna Orlińska. Sama wokalistka nie podjęła się wtedy jeszcze pisania własnych tekstów.

 

Płyta “Mozaika” jest o tyle ważna, że publiczność długo czekała na fonograficzny debiut wokalistki. Tym bardziej, że od pamiętnej “Szansy na Sukces”, której została laureatką w 1997 roku, minęły już trzy lata. Jak sama dziś przyznaje Cerekwicka, znajdowały się na tym albumie piosenki, z których nie była do końca zadowolona. Płyta nie odniosła znaczącego sukcesu, ale przyniosła dwa udane single (“Kobieta jest jak księżyc”, “Gdzie jesteś”), zaznaczając tym samym obecność młodej artystki na polskiej scenie muzycznej.

Z utworem „Kobieta jest jak księżyc”, Kasia wystąpiła na opolskim festiwal 2000 w Konkursie Premier.

 

Album choć może niedoceniony, a także nie do końca spełniający oczekiwania Kasi, przyniósł dobrze nagrane kompozycje, często z rozmachem, opartym na brzmieniu żywych instrumentów. W nagraniach wzięło przecież udział kilkunastu doskonałych muzyków (m.in. Piotr Żaczek, Robert Luty, Szymon Wysocki, Mariusz Fazi Mielczarek). W kilku piosenkach wykorzystano charakterystyczne elementy muzyczne, nadające im oryginalnego wydźwięku (“Gdzie jesteś”, “Toniemy”, “Ankara”). Każda z nich została również nasycona przyjemnym, popowym i niebanalnym kolorytem. Kompozycje zostały więc należycie potraktowane od strony realizacyjnej, dzięki czemu materiał broni się po dzień dzisiejszy. Kasia nie szarżowała nadmiernie od strony wokalnej, pokazała za to swoją niezwykle ciepłą barwę głosu.

Płyta od lat nie jest dostępna w sprzedaży, natomiast można jej wysłuchać oficjalnie w całości na YouTube.

 

 1. Gdzie jesteś
 2. Wszystko co mam
 3. Kobieta jest jak księżyc
 4. Noc to taka gra
 5. Południe
 6. Zostań
 7. Toniemy
 8. Ankara
 9. Tak to znowu ja
 10. Wieczór jaki lubię
 11. Na dzień dobry

 

 

Dodaj komentarz