50. jubileuszowa edycja Festiwalu FAMA

Fama – w jubileuszowym roku 50. edycji – wyjątkowo przenosi się do sieci. W programie Festiwalu znaleźli się artyści, którzy tworzyli jego historię przez ostatnie dekady. W ramach wydarzenia zobaczymy koncerty m.in. Francisa Tuana, Swiernalisa, INY WEST, Poli Chobot & Adama Barana.

Nie zabraknie również spotkań literackich, spektakli teatralnych i rozmów mistrzowskich. Wydarzenie rozpocznie się 21 sierpnia, a wszystkie materiały będą darmowe.

fot. materiały prasowe

Fama to jeden z najstarszych festiwali artystycznych w Polsce, który ma również charakter edukacyjny. Rokrocznie program Famy to kilkadziesiąt wydarzeń przygotowanych przez młodych twórców pod okiem mentorów. Festiwal ma charakter konkursowy, a pula nagród to zawsze kilkadziesiąt tysięcy złotych.

W tym roku, z uwagi na bezpieczeństwo uczestników i widzów, Fama wyjątkowo odbędzie online, nie tracąc jednak swojego charakteru i interdyscyplinarności.

Wraz ze znakomitymi twórcami z kręgów muzyki, fotografii, literatury, a także sztuk scenicznych, chcemy niezmiennie dostarczyć widzom mnóstwa wrażeń i zainspirować do działania. Fama zaskakiwała, zaskakuje i zaskakiwać będzie. Wierzymy głęboko, że również tym razem będziemy w stanie pozytywnie zaskoczyć odbiorców Festiwalu. I mimo, że nie na świnoujskiej plaży czy Oflagu, to wszyscy razem spotkamy się w sierpniu – mówi Sławomir Przybył, debiutujący w roli dyrektora programowego.

Program muzyczny, czyli Fama on the road (i nie tylko)

Jednym z ważnych filarów festiwalu jest muzyka. W koncercie inaugurującym festiwal zabrzmią utwory wielokrotnego uczestnika Famy Jana Wołka – wybitnego pieśniarza, kompozytora, tekściarza, ale także poety, malarza i karykaturzysty. To on komponował i pisał teksty m.in. dla Maryli Rodowicz, Ireny Jarockiej, Edyty Geppert czy Zbigniewa Wodeckiego. Pieśni Wołka, w koncercie zatytułowanym „Zamyśliłeś się…”, interpretować będą Renata Przemyk, Fismoll, Oly., oraz Przybył.

Organizatorzy zaprezentują również cykl premierowych koncertów zarejestrowanych w 6 miastach Polski. Wśród muzyków znajdziemy m. in. Gypsy and the Acid Queen, Polę Chobot i Adama Barana, Sekcję Muzyczną Kołątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn, Huraban, Swiernalisa, Przybyła, Panilas, Ludojada czy Francisa Tuana.

 

 

Sztuka rozmowy, czyli spotkania z mistrzami

W każdym roku na Famie działa bardzo aktywnie sekcja literacka i cykl „Miejsca Literatury”. Podczas tej edycji organizatorzy udostępniają rozmowy z autorami głośnych i aktualnych publikacji. Wśród gości znaleźli się m. in. Krzysztof Varga, Maciej Jarkowiec, Ewa Winnicka i Wojciech Nowicki. Natomiast w specjalnych dyskusjach „Śladami Mistrzów” wezmą udział uznani twórcy, którzy gościli na Famie przed laty. Wśród gości Artura Rawicza znajdują się, m.in. Joanna Kołaczkowska, Adam Nowak, Tomasz Jachimek czy Henryk Sawka.

W programie znajdą się także kolejne wirtualne spotkania z muzyką, sztuką oraz teatrem w wykonaniu laureatów otwartych konkursów „Twój projekt na Famie”. Zwycięzcy otrzymali dofinansowanie produkcji swoich projektów na kwotę 20 000 złotych.

Wirtualna Fama – gdzie oglądać?

Wirtualna Fama odbędzie się między 21 a 29 sierpnia 2020 roku. Podczas każdego z dziewięciu festiwalowych dni na kanale Famy na platformie YouTube zaplanowano premierowe emisje zarejestrowanych materiałów oraz transmisje wydarzeń.

 

Leave a Reply