Najciekawsze wykonania utworów Kory i zespołu Maanam [RANKING]

28 lipca 2018 odeszła Kora. Upamiętniając twórczość artystki, a także zespołu Maanam, przygotowaliśmy ranking piosenek grupy wykonywanych przez innych artystów na przestrzeni kilku ostatnich lat. Co ciekawe, najczęściej wykonawcy sięgali po utwór “Krakowski spleen”, stąd kilkukrotna obecność tej piosenki w naszym zestawieniu.

16. “Boskie Buenos” – Justyna Steczkowska. To brawurowe wykonanie na stałe weszło do repertuaru Justyny Steczkowskiej. Interpretację można znaleźć na debiutanckiej płycie artystki – “Dziewczyna szamana”.

fot. Andrzej Świetlik

15. “Krakowski spleen” – Goya. Ta interpretacja zespołu Goya została opublikowana miesiąc przed smutną informacją. Wykonanie, które miało być jedynie coverem, stało się także hołdem dla Kory.

 

14. “Lucciola” – Sowy. Po raz pierwszy Antonio Apicella – lider zespołu – usłyszał ten utwór we włoskim domu Marka Jackowskiego. Piosenka wciąż prezentuje się znajomo, panowie nie ingerowali w warstwę muzyczną. Przedstawili ją jednak na swój sposób, dodając indie-popowego charakteru. Już samo zderzenie z męskim wokalem nadało jej nowej charakterystyki. Zespół Sowy zrobił to jednak z należytym szacunkiem do kultowej piosenki Maanamu, pozostawiając charakterystyczny nerw kompozycji.

 

13. “Oddech szczura” – RAT KRU. Zespół podszedł do własnej interpretacji nowatorsko, wyzwalając z tego utworu nieco inną energię. Nowe wykonanie mieści się w charakterystyce RAT KRU, który zaprezentował na swojej debiutanckiej płycie “Rok szczura”.

 

12. “Krakowski spleen” – Doda. Interpretacja wokalistki pochodzi z jej płyty “Dorota”, wydanej na początku 2019 roku.  Nagranej z orkiestrą, zawierającej utwory, które kochała babcia Dody…

 

11. “Szał niebieskich ciał” – Novika. Ten cover ukazał się na płycie “Wszystkie Covery Świata” w 2008 roku. Pomysłodawczynią kompilacji była Ula Kaczyńska i Radio Czwórka.

 

10. “Paranoja jest goła” – Decadent Fun Club. “Kora jest ważną postacią w moim życiu. Pamiętam taką sytuację z przedszkola: Wszystkie dzieci bawią się na zewnątrz, a ja leżę sam w pustej sali i słucham kasety Maanamu. To jedno z najwcześniejszych wspomnień, jakie jestem w stanie wydobyć ze swojej pamięci. Moi rodzice mieli duży zbiór winyli i kaset, spośród których mogłem wybierać to, co najbardziej intrygowało moją małoletnią muzyczną osobowość. W taki sposób pojawił się w moim życiu Maanam. W wieku 5 lat organizowałem „recitale” dla moich rodziców, podczas których śpiewałem piosenki Maanamu.” – Paweł Ostrowski (wokal DFC).

 

9. “Krakowski spleen” – Tulia. Ich interpretacja to połączenie klasycznych białych głosów charakterystycznych dla muzyki ludowej oraz nowoczesnej produkcji muzycznej. Utwór znalazł się na debiutanckiej płycie zespołu, wydanej w 2018 roku.

 

8. “Lipstick On The Glass” – Hurt. Ten cover znalazł się na szóstej płycie zespołu – “Wakacje i prezenty”. Album ukazał się w 2009 roku.

 

7. “To tylko tango” – Anna Wyszkoni. Ten utwór trafił na pewien czas do repertuaru wokalistki, wykonując go z powodzeniem na swoich koncertach. Cover stał się hołdem dla Kory, a artystka wykonała go także m.in. na 56. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

 

6. “Wyjątkowo zimny maj” – Bluszcz. Doskonałe, współczesne wykonanie nosi w sobie dzisiejsze spojrzenie na ten utwór, który w otoczeniu świeżej produkcji lśni wciąż zjawiskowo. To jedno z najnowszych wykonań piosenek Maanamu w naszym zestawieniu. Rok 2020.

 

5. “Krakowski spleen” – Tune. Ten cover powstał tuż po śmierci Kory. “Słowami trudno wyrazić żal, jaki czujemy po odejściu Kory. Jesteśmy jej wychowankami. To dzięki niej uwierzyliśmy w naszą muzykę. To dzięki niej ciągle funkcjonujemy jako zespół. To ona zaszczepiła w nas chęć płynięcia pod prąd i podążania naszą własną muzyczną drogą. To dzięki niej jesteśmy kim jesteśmy. Nie potrafimy wyrazić naszej wdzięczności inaczej, niż właśnie tak. Niech jej muzyka żyje wiecznie. Mamy nadzieję, że nagrywając jej utwór do tego się przyczynimy. Najdroższa Koro, dziękujemy.”

 

4. “Krakowski spleen” – Natalia Przybysz. Nowa, bardzo udana wersja jednego z największych przebojów Kory i zespołu Maanam znalazła się na najnowszej płycie wokalistki – “Jak malować ogień”.

 

3. “Krakowski spleen” – Jimek. Artysta podszedł nieco inaczej do tego coveru, bo w jego wersji można usłyszeć głos samej Kory. Radzimir Dębski nie pierwszy raz zaskakuje swoją wizją muzyki i kolejnymi projektami. Nowa wersja kompozycji, podpisana jako Kora x JIMEK, powstała przy okazji reklamy.

 

2. “Krakowski spleen” – Igor Herbut. To druga tegoroczna odsłona twórczości grupy Maanam. Igor nagrał ją na swój solowy krążek “Chrust”, który ukazał się w kwietniu. Warto sprawdzić to poruszające wykonanie na wokal i fortepian.

 

1. “Ta noc do innych jest niepodobna” – Edyta Bartosiewicz. 24 kwietnia 2014 roku Edyta na XX. Jubileuszowej Gali Fryderyk 2014 wykonała tę piosenkę. “To jedna z najpiękniejszych polskich piosenek. To szczęście, że mogłam ją wykonać z orkiestrą Adama Klocka. Serdecznie pozdrawiam Korę i jej kolegów z zespołu Maanam.” – napisała wtedy Edyta na swoim profilu społecznościowym. Przypomnijmy, że w 2013 roku odszedł Marek Jackowski, współzałożyciel i kompozytor największych piosenek Maanamu.

 

Leave a Reply