Zapowiedź płyty “Tribute to Alibabki”

14 sierpnia ukaże się album będący hołdem dla legendy polskiej muzyki – żeńskiej grupy wokalnej Alibabki oraz ich pionierskiej roli w rozwoju jamajskiej muzyki w Polsce. Wśród wykonawców interpretujących piosenki zespołu pojawili się m.in. Gutek, Andrzej Krzywy, Piotr Strojnowski, Paprodziad i K.A.S.A.

Na płycie znajdą się nowe interpretacje przebojów Alibabek w stylach ska i reggae plus oryginalny, kultowy singiel ska Alibabek z 1965 roku – zarówno w oryginale, jak i w nowych wersjach.

Żeńska grupa Alibabki była jednym z najpopularniejszych polskich wykonawców lat 60. i 70. XX wieku. Scena opolskiego festiwalu gościła je 15 razy. Zdobyły tam Grand Prix (1969), nagrodę dziennikarzy (1968) oraz wielokrotne wyróżnienia jury.

Na festiwalu w Sopocie otrzymały nagrodę publiczności. Ich przeboje „Kwiat jednej nocy”, „Tango zalotne przeleć mnie” czy „Kapitańskie tango” śpiewała cała Polska. Nagrywały chórki dla całej plejady polskich artystów z Czesławem Niemenem na czele.

Początki projektu „Tribute To Alibabki” sięgają 2015 roku, kiedy z okazji 50. rocznicy wydania singla „od którego wszystko się zaczęło”, z szacunku i wdzięczności dla Artystek polscy wykonawcy reggae i ska oraz towarzyszący im zespół The Bartenders stworzyli i wykonali własne interpretacje największych przebojów grupy. Rok później zaprezentowali je ponownie wielotysięcznej publiczności podczas finału „Męskiego Grania” w Żywcu. Alibabki spotkały się z The Bartenders w studiu Radia Łódź, by na nowo zarejestrować swoje jamajskie piosenki sprzed pół wieku. Pochodzący z tej sesji utwór „Już nie Twist” ukazał się na pocztówce dźwiękowej i jako teledysk.

Zwieńczeniem 5-letnich działań jest album „Tribute to Alibabki”. Prace nad nim ruszyły w kwietniu 2018, gdy The Bartenders zarejestrowali 14 utworów Alibabek w nowych aranżacjach, Zaśpiewali je czołowi polscy wokaliści kojarzeni ze „sceną jamajską”, m.in. Gutek (Indios Bravos), Dawid Porta (Jafia, Rastasize), I-Grades (Mesajah), Junior Stress, Paprodziad (Łąki Łan, November Project), Damian SyjonFam, Andrzej Krzywy (Daab, De Mono), Piotr Strojnowski (Daab, Strojnowy), K.A.S.A., Brodi (Habakuk) i wielu innych.

Wydawnictwo zawiera też historyczny singiel Alibabek „W rytmach Jamajca Ska” zarówno we współczesnej wersji z 2016 roku, jak i w zremasterowanych oryginałach sprzed 55 lat. Po raz pierwszy pojawiają się inne wersje dwóch piosenek ska nagranych w tym samym roku w studio Polskiego Radia.

Album został zmiksowany i zmasterowany w renomowanym Studio As One (m.in. Kapela ze Wsi Warszawa). Do albumu dołączona jest bogato ilustrowana książeczka.

Niezwykła podróż w czasie, odkrywanie nieznanej karty polskiej muzyki i polsko-jamajskich relacji.

Tracklista:

CD 1
1. Gutek – Wielka podróż Bolka i Lolka
2. Kuba Kaczmarek – Kwiat jednej nocy
3. I-Grades – Samotna rękawiczka
4. Dawid Porta – Tango zalotne przeleć mnie
5. Junior Stress – Już nie twist
6. K.A.S.A. – Przejdź na słoneczną stronę
7. Wojciech Brodi Turbiarz – Czarny kot
8. Andrzej Krzywy – Dykcja dla wszystkich
9. Nadia Naaman – Łagodny pan feeling
10. Damian SyjonFam – Szary kolor twoich oczu
11. Dymoll i Mucha – Grajmy sobie w zielone
12. Paprodziad – Echo Ska
13. Earl Jacob – Nie żądam wiele
14. Lady Dee – Zbierać kolory
15. Kuba Kaczmarek – Muzykalny zegar
16. Piotr Strojnowski – Zagrajmy w kości jeszcze raz

CD 2
1. Alibabki – Dykcja dla wszystkich (1965 remaster)
2. Alibabki – Już nie twist (1965 remaster)
3. Alibabki – Wash-Wash-Ska (1965 remaster)
4. Alibabki – Echo Ska (1965 remaster)
5. Alibabki – Dykcja dla wszystkich (2016)
6. Alibabki – Już nie twist (2016)
7. Alibabki – Wash-Wash-Ska (2016)
8. Alibabki – Echo Ska (2016)
9. Alibabki – Wash-Wash-Ska (wersja 1966)
10. Alibabki – Dykcja dla wszystkich (wersja 1966)

 

Leave a Reply