Kazik powraca z utworem “Twój ból jest lepszy niż mój”. Zapowiedź solowego albumu

Kazik powraca do komentowania aktualnych spraw. Kilka dni temu premierę miał jego najnowszy singiel “Twój ból jest lepszy niż mój”. Artysta tym samym zapowiada solowy album – “Zaraza”.

Nowa płyta Kazika “Zaraza” ukaże się w czerwcu tego roku. Po raz pierwszy od kilkunastu lat Kazik pracował nad solowym albumem z Wojtkiem Jabłońskim. Utworowi towarzyszy teledysk w reżyserii Sławka Pietrzaka.

fot. Adam Staśkiewicz

 

Wyraziste, nieco ironiczne i wyjątkowo aktualne teksty – znak rozpoznawczy Kazika – nabiorą szczególnego znaczenia w kontekście sytuacji epidemiologicznej. Tytuł zapowiadanego albumu – “Zaraza”, nawiązuje zresztą do tego tematu. Na krążku Kazik powraca do komentowania rzeczywistości politycznej i społecznej w charakterystycznym dla siebie stylu.

Kazik współpracuje obecnie z Wojciechem Jabłońskim, z którym gra od lat w formacji Kult. Muzycy tworzyli także wspólnie albumy takie jak “Los się musi odmienić”, “Piosenki Toma Waitsa” czy “41”. Prócz tego w nagraniach uczestniczy również Konrad Wantrych – klawiszowiec i kompozytor.

Tekst jest komentarzem do tego, co wydarzyło się 10 kwietnia, w czasie gdy trwał zakaz zgromadzeń publicznych i niemal całkowity zakaz opuszczania domów. Jarosław Kaczyński, nie bacząc na zakazy i restrykcje związane z pandemią koronawirusa, udał się na warszawski Cmentarz Powązkowski, by odwiedzić grób swojej matki. Łamało to przepis według, którego: “zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, od dnia 2 kwietnia do 11 kwietnia 2020 r. cmentarz zostaje zamknięty dla osób odwiedzających groby”.

Kazik Staszewski – prócz działalności w Kulcie i kilku innych projektach – od początku lat 90. nagrywa też płyty solowe. Pierwszym solowym albumem było “Spalam się” z przebojami “Dziewczyny”, “Piosenka trepa” i tytułowym “Spalam się”. Na następnym albumie – “Spalaj się!” znalazła się natomiast piosenka “100 000 000” ze słynnym politycznym refrenem: “Wałęsa, dawaj moje sto milionów”.

 

Leave a Reply