“Nie pytaj o Polskę” Obywatela G.C. najlepszą piosenką w finale 13. Polskiego Topu Wszech Czasów

W finale 13. Polskiego Topu Wszech Czasów Programu 3 Polskiego Radia najlepszą piosenką okazała się „Nie pytaj o Polskę” Obywatela G.C., a na kolejnych miejscach podium znalazły się: „Autobiografia” Perfectu i „Krakowski spleen” Maanamu. Sprawdźcie pełną dziesiątkę.

Niespodzianką jest dopiero 9. miejsce utworu „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena – do tej pory niemal zawsze obecnego w pierwszej trójce zestawienia. Wyniki plebiscytu poznaliśmy 1 i 2 maja podczas dwudniowego finału, który poprowadzili – łącznie aż przez 24 godziny – dziennikarze Trójki: Piotr Baron, Piotr Metz, Marek Niedźwiecki i Piotr Stelmach.

fot. materiały prasowe

Głosowanie na stronie Polskiego Topu trwało od 2 marca do 27 kwietnia. W tym roku głosować można było na 66 utworów spośród dokładnie 876 propozycji – począwszy od „Specjalnego rodzaju kontrastu” grupy 1984, aż do „Jadę pociągiem prawdziwym” Zucha Tomka Wertza & Marka Grechuty. O tym, która piosenka zebrała w tym roku najwięcej głosów, słuchacze Trójki mogli przekonać się 1 i 2 maja – w trakcie dwudniowej, trwającej aż 24 godziny audycji. Piosenki z miejsc od 245 do 1 zaprezentowali dziennikarze muzyczni Trójki: Piotr Baron, Piotr Metz, Marek Niedźwiecki i Piotr Stelmach.

Najlepszym utworem w głosowaniu słuchaczy i internautów okazał się w tym roku „Nie pytaj o Polskę” Obywatela G.C., a cała pierwsza dziesiątka plebiscytu przedstawia się następująco:

  1. „Nie pytaj o Polskę” – Obywatel G.C.
  2. „Autobiografia” Perfect
  3. „Krakowski spleen” – Maanam
  4. „Polska” – Kult
  5. „Wieża radości, wieża samotności” – Sztywny Pal Azji
  6. „Arahja” – Kult
  7. „Biała flaga” – Republika
  8. „List do M.” – Dżem
  9. „Dziwny jest ten świat” – Czesław Niemen
  10. „Długość dźwięku samotności” – Myslovitz

Przypomnijmy historię plebiscytu: od 1994 roku radiowa Trójka, na przełomie roku, ogłasza listę piosenek, które cieszą się wśród słuchaczy największą popularnością, czyli Top Wszech Czasów. Jednak w 2008 roku Program 3 Polskiego Radia po raz pierwszy zorganizował polski plebiscyt. Od tego czasu największym uznaniem słuchaczy cieszą się w nim: „Autobiografia” Perfectu, „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena oraz „Kocham wolność” Chłopców z Placu Broni. W ubiegłym roku zwyciężyła wspomniana „Autobiografia”, na drugim miejscu uplasował się przebój Obywatela G.C. „Nie pytaj o Polskę”, a na trzecim znalazł się „Krakowski spleen” Maanamu.

Więcej na stronie Polskiego Topu.

 

Leave a Reply