“Niedziela”, czyli najnowsza propozycja zespołu Sibiga

W związku z planowanym wydaniem płyty “Szkoły Kosmonautów”, zespół Sibiga prezentuje teledysk do kolejnego singla z tego albumu. Tym razem jest to “Niedziela”.

Sibiga ukończyła prace nad nową płytą. Bardziej piosenkowa i nieco mniej elektroniczna “Szkoła Kosmonautów” powstała z najstarszych inspiracji wybrzmiewających z głośników podczas podróży z rodzicami i taki też ma wydźwięk.

fot. materiały prasowe

Grupa znalazła też zainteresowanie wytwórni Kayax, dołączając ich poprzednią propozycję “Tessa” do projektu My Name Is New.

“Niedziela” to klasyka elektronicznego brzmienia, która została uzupełniona rytmiką żywych instrumentów. Skojarzenia z latami 80. nie są na wyrost, jednak ważniejsze jest przywiązanie zespołu Sibiga do tanecznej niejednoznaczności i melodii, która świetnie została poprowadzona przez całą piosenkę. Przy tym jest klimatycznie, całkiem zmyślnie i przebojowo. Prosta forma nie wyklucza twórczego podejścia do takiej materii muzycznej. Wystarczy posłuchać raz, by przekonać się, że ciężko oderwać się od tak sprawnie stworzonej kompozycji. Przy tym trzeba docenić też styl i artystyczną kreację.

Sibiga to trochę taneczna, trochę refleksyjna grupa, starająca się ubrać muzykę w lekki rytm, który sprawia, że przytupujesz w takt prostych słów. Na koncie ma już nostalgiczny, elektroniczno-gitarowy, lekko eksperymentalny album długogrający “Leopold”.

Niedziela. Dzień, który zawsze zawsze przynosił coś niespodziewanego. Z racji tego, że kocham szlajać się po mieście, witałem uśmiechem lub płaczem wiele lokali krakowskich. Właśnie w Niedzielę. Kulminacje moich rozterek i pragnień. Dopiero po tylu latach zauważam, że ten ostatek tygodnia przynosi mi ulgę. Tę piosenkę. Pogodzenie się z tym, że czasem można czegoś nie chcieć, nie móc lub że coś się kończy.

Singiel jest już dostępny na większości popularnych platform streamingowych.

 

Muzyka, tekst: Sibiga Mix, mastering: Piotr Figiel

Nagrania: Sibiga, Marcin Pater

Leave a Reply