Koncert Wojciecha Waglewskiego i nagranie płyty “Gra-żonie 2020”

Niemal 30 lat temu, a dokładnie w grudniu 1990 roku, Wojciech Waglewski nagrał 10 utworów, które rok później trafiły na „Waglewski Gra-żonie” – osobistą, niemal intymną płytę będącą wyznaniem miłosnym artysty do jego żony, Grażyny. W najbliższą sobotę 22 lutego lider Voo Voo zagra te blues-rockowe kompozycje ponownie – tym razem w nowych aranżacjach i z zespołem złożonym z jego przyjaciół.

fot. Łukasz Dębowski

 

Koncert, który odbędzie się w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie zostanie zarejestrowany i wydany na płycie.

– Był rok 1990. Bieda postkomuny, puste półki sklepowe, inflacja w Polsce osiągnęła 1400 procent, a imperatyw miłosny nakazuje Artyście, by obdarzyć Żonę wyjątkowo atrakcyjnym prezentem. Galicyjski zmysł gospodarnego operowania środkami podpowiada mu metodę urzeczywistnienia tego celu. Powstaje zbiór 10 nagrań dedykowanych Żonie-Grażynie, zrealizowanych przez Artystę samodzielnie (śpiew, gitary, gitara basowa, perkusja i klawisze) z bardzo niewielką pomocą przyjaciół (Edyta Bartosiewicz, Piotr Żyżelewicz i Wojciech Przybylski). W następnym roku utwory te ukazują się na płycie i kasecie nakładem legendarnego Poltonu – opowiada Jan Chojnacki. Dziennikarz muzyczny radiowej Trójki zachęcił niedawno Wojciecha Waglewskiego do ponownego zmierzenia się z blues-rockową płytą Waglewski Gra-żonie, o której powstaniu sam autor mówi: – Należałoby ją potraktować jako ściśle historyczny opis cudu.

W najbliższą sobotę 22 lutego, po prawie 30 latach od powstania tych utworów, Wojciech Waglewski zagra je znów, ale  w zupełnie nowych, odświeżonych aranżacjach. Na scenie Muzycznego Studia im. Agnieszki Osieckiej w radiowej Trójce wokaliście i gitarzyście towarzyszyć będą: Kasia Piszek (klawisze i śpiew), Masha Natanson (śpiew), Antoni Ziut Gralak (trąbka), DJ Eprom (gramofony), Max Mucha (gitara basowa, kontrabas) i Michał Bryndal (perkusja). Nie zabraknie również adresatki tych muzycznych wyznań miłosnych – Pani Grażyna Waglewska będzie honorowym gościem wydarzenia. A koncert zostanie nagrany i wydany na płycie „Waglewski Gra-żonie 2020”.

Bezpośrednia transmisja tego wyjątkowego wydarzenia w radiowej Trójce w audycji Lista osobista Piotra Metza od godz. 19.05.

 

Leave a Reply